Makedonya Cumhuriyeti Hakkında Kamuoyuna Duyuru

Avukatlık ofisimize son zamanlarda vatandaşlarımızca yapılan “Dolandırıcılık” şikayetlerinin artması nedeniyle Eren Avukatlık Ofisi olarak kamuoyunu  bu dolandırıcılık yöntemi konusunda bilgilendirmek amacıyla bu duyuruyu hazırladık.
İnternet ortamında özellikle evlenme ve çalışma gibi bahaneleri kullanarak Türk vatandaşları ile iletişime geçen, Makedonya vatandaşı olduğunu iddia eden ve Türkçe konuşabilen bazı şahısların vatandaşlarımızdan  para talep ettikleri ve vatandaşlarımız tarafından para transferi yapıldıktan sonra bu kişilerin iletişime son vererek vatandaşlarımız dolandırılmaktadır.
Makedonya vatandaşı olduklarını iddia ederek vatandaşlarımızdan para talep eden bu şahıslar genellikle
“uçak bileti paralarının olmadığı”,
“pasaport almak/ seyahat sigortası yaptırmak” ,
“Türkiye’ye gelebilmeleri için …. Avro bulundurması gerektiği”,
“vergi borcunu ödemeden sınırdan çıkamayacağı”
“ailesinin bakımı için paralarının bulunmadığı”
gibi gerekçeler ileri sürerek vatandaşlarımızdan bu bedellerin ödenmesini talep etmektedir.
İstenen paraların vatandaşlarımızca bu kişilere transfer edilmesini müteakip, söz konusu kişilerden bir daha haber alınamamaktadır.
Para taleplerinde en sık kullanılan bahanenin ise “Makedonya’dan diğer ülkelere seyahat edebilmek için sınır kapılarında belirli bir miktar nakit para ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır” şeklinde olduğu vatandaşlarımızca ofisimize bildirilmektedir.
Türkiye, Makedonya ya da üçüncü ülke vatandaşlarının Makedonya’dan başka ülkelere seyahatleri öncesinde sınır kapılarında para ibraz etmeleri şeklinde bir uygulama  kesinlikle yoktur.
İnternet ortamında tanıştıkları ve daha evvel hiçbir şekilde yüz yüze görüşmedikleri kişilerin para taleplerini karşılamakta dikkatli olmalarını ve zaman zaman çok yüksek meblağlara ulaşan bu bedeller ödenmeden ofisimizden ücretsiz bilgi alınabileceğini vatandaşlarımıza önemle duyururuz.