Kişilerin Varlığından Haberdar Olduğu Ama Yerini Bilmedikleri Kayıp Gayrimenkuller Nasıl Bulunur?

Sıklıkla biz gayrimenkul avukatlarının karşısına gelen ve çözülmesi beklenen bir durum olan kayıp gayrimenkullerin bulunması sorunu, varlığı bilinen fakat parsel bilgileri bilinmeyen gayrimenkullerin nasıl ve hangi yollarla bulunacağının kesin bilinmemesi nedeniyle içinden çıkılmaz bir hal alır.
Hatta devlete kalan gayrimenkullerin istatistiklerinden biliyoruz ki: çoğu gayrimenkulün mevcudiyeti dahi hak sahiplerince hiç bilinmemektedir.
Bir kayıp gayrimenkulün, ilgili gayrimenkulün hak sahiplerinin eksik bilgileri ile bulunabilmesi, zannedildiğinin aksine son derece zor ve zaman alan bir çalışmadır.
Ülkemizde dedelerinden, büyük dedelerinden, anneannelerinden, babaannelerinden gayrimenkul kaldığını düşünen ve gayrimenkulü bulmak için nereden bağlayacağını bilmeyen kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Bu kişilerin bilgilerinin kısıtlılığı taşınmaza ulaşmayı son derece zorlaştırır. Örneğin bir taşınmazın kadastral bilgileri ile ulaşılması için 5 farklı kesin bilginin bir arada bulunması gerekmektedir.
Bunlar il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgileridir. Gayrimenkul hak sahiplerinin bu farklı bilgiye sahip olmaları süreci zaman açısından kısaltacaktır.
Takdir edileceği gibi taşınmazın bulunduğu ilin bile bilinmemesi taşınmaza ulaşmayı son derece zorlaştıracak ve hatta imkansız hale getirecektir.
Ofisimizin yürüttüğü gayrimenkulün bulunması amacıyla yapılan çalışmalar, yalnızca müvekkillerimizin verdiği kesin olmayan bilgiler ile gayrimenkulün düzlem üzerinde aplike edilerek kadastral bilgilerine %100 doğruluk ile ulaşılmasını amaçlamaktadır.
Tapu uygulama işlemlerinde salt hukuki bilgi ve tapu ve kadastro tecrübesi de tek başına yetersizdir. Uygulama yapabilmek için bazen İstanbul’ un ilçe ve semtlerinin tarihi hakkında bilgi sahibi olunması ve dönemsel tarihi vakıaların detaylarına kadar iyi bilinmesi gerekmektedir.
Tapu uygulama işlemlerinde gayrimenkulün edinimi, yani geldisi ne kadar eski ise uygulama işlemini yapacak kişinin de hukuki bilgi ve tecrübesi dışında uygulama işlemlerinin gerektirdiği ek bilgileri o kadar etkin bir şekilde bilmesi gerekmektedir.
Gayrimenkul Hukuku alanında faaliyet gösteren ofisimizin kayıp parselleri bulmak için geliştirdiği kendisine ait bir gayrimenkul bulma metodu vardır. Ailenize ait bir gayrimenkulün varlığı hakkında makul nedenleriniz var ise ve bu gayrimenkul veya gayrimenkulleri bulamıyorsanız, gayrimenkul hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşmak için ofisimizi arayabilirsiniz.