Makedonya Tarafından İmzalanan “Prespa Anlaşması”, “Kuzey Makedonya Anlaşması” Ne Anlama Geliyor?

Makedonya Cumhuriyeti ve Yunanistan arasında Prespa gölü kıyısında imzalanan “Kuzey Makedonya Anlaşması” ile iki ülke arasında çeyrek asırdır süregelen isim sorunu yazılı bir metin ile çözülmüş ve iki ülke arasındaki diplomatik gerginlikte ortadan kalkmıştır.
Bu anlaşmanın Makedonya’nın mevcut ve bilindik isminin değiştirilmesi gibi muhafazakar kesimlerce itiraz edilen bir sonucu olsa da bu değişim Makedonya Cumhuriyeti’ne Avrupa Birliği ve NATO üyeliklerinin kapısını aralamak ile kalmayacak ülkeye tam üyeliği almasını da sağlayacaktır.
Avrupa Birliği ve NATO’ya tam üye bir Makedonya ise daha müreffeh ve dava güvenli bir ülke olarak Avrupa’da ki yerini şüphesiz sağlamlaştıracaktır.
Bu atılım nedeniyle Makedonya’da emlak satın almak için eşsiz bir fırsat TÜRK yatırımcıları beklemektedir.
Avrupa Birliğine tam üye olacak olan Makedonya’da emlak alarak bir Avrupa Birliği ülkesinde uygun bir fiyata emlak sahibi olmanın yanında oturum izni alınabilmesi imkanı da mevcuttur.
Avrupa Birliği üyeliği öncesinde Makedonya’ da satın alınacak bir emlak ile vatandaşlarımız Euro bazında kar edilmesi, emlak sahibinin AB üyesi bir ülkede oturum iznine sahip olması, emlak sahibinin serbest dolaşımdan faydalanabilmesi vb. fırsatlardan yararlanabilecektir.
Makedonya’da emlak satın almak, oturum izni almak için bizi 0212 243 22 44 numaralı telefondan mesai saatlerinde arayabilirsiniz. Avukatlık ofisimize bilgi@eren.gen.tr adresinden ise 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz.