Makedonya’nın Avrupa Birliği Müzakereleri Başlıyor

Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Makedonya’ nın Avrupa Birliğine girmesi için ön şart olan üyelik müzakerelerinin başlaması için Fransa’ nın 30.06.2022 tarihli önerisinin Makedonya meclisinde kabul edildiğini duyurdu. Ve 120 milletvekilinden oluşan Makedonya parlamentosu 68 evet oyu kullanarak müzakerelerin başlamasını kabul etti. Böylelikle tarihi bir süreç Makedonya Cumhuriyeti için başlamış oldu. Çünkü Fransa’nın veto etmesi ile durdurulan müzakereler, global covid-19 pandemisi döneminde de bir çıkmaza girmişti. Her ne kadar bu dönemde Makedonya Cumhuriyeti Nato üyesi olmayı başarmış ancak Avrupa Birliği sürecinden de bir o kadar uzaklaşmıştı.

Makedonya parlamentosunun, Fransa’ nın önerisini kabul ederek Makedonya ve Bulgaristan arasında süren diplomatik sorunları ve anlaşmazlıkları müzakereler sırasında çözmeyi kabul etmiş oldu. Bu amaçla Makedonya Cumhuriyeti, Avrupa Birliği ve Bulgaristan hükümetleri arasındaki ilk oturum da 19 Temmuz 2022 tarihinde Brüksel’ de yapıldı. Bu toplantı ile Makedonya Cumhuriyeti Avrupa Birliği tam üyelik yoluna tekrardan başlamış oldu. Makedonya Cumhuriyetinin, Bulgaristan ile arasında gelişen diplomatik sorunları da Avrupa Birliği’nin destek ve yönlendirmesinde çözebilecek bir hükümetler arası diyalog ortamı geliştirmeyi de başardığını söyleyebiliriz.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden’ da Makedonya’ nın Avrupa Birliği tam üyelik müzakerelerinin başlaması gelişmesi ile ilgili olarak 19 Temmuz tarihinde Beyaz Saray’ın resmi internet sitesinde bir yazılı bir açıklama yayınladı. İlgili açıklama ile memnuniyetini dile getiren Başkan Biden’ın açıklamasının Türkçe metni aşağıdadır. Başkan Biden’ ın yazılı açıklamasının orijinal metnine ulaşmak için lütfen tıklayın.

“ABD, Avrupa Birliği’nin Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile AB üyelik müzakerelerini başlatarak Batı Balkanlar’ın Avrupa-Atlantik topluluğuna entegrasyonunu ilerletmek için attığı önemli adımları memnuniyetle karşılıyor. Rusya’nın Avrupa’da barışı paramparça ettiği bir dönemde, birlikte, özgür ve barış içinde bir Avrupa özlemini desteklemek her zamankinden daha önemli. Demokratik, güvenli ve müreffeh bir Batı Balkanlar, bu vizyon için esastır. Bu ülkeler insan haklarını savunmak, demokratik reformları güçlendirmek ve hukukun üstünlüğünü korumak için çalışırken Birleşik Devletler de güçlü ve güvenilir bir ortak olmaya devam edecektir. AB, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın son günlerde attığı adımlar demokrasilerini güçlendirme taahhütlerini artırma konusunda bölgedeki tüm AB adaylarına ilham vermelidir.”

Makedonya’nın ve Arnavutluk’un tam üyelik müzekerelerinin başlaması için yapılan toplantıya Çekya Başbakanı Petr Fila, Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovacevski, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen katılmıştır. 

© Dursun Aydemir/Anadolu Ajansı

17.07.2022 Brüksel/ Belçika