Acele Kamulaştırma Davaları Hakkında Önemli Bilgilendirme

Sadece gayrimenkul hukuku davalarında çalışmakta olan Eren avukatlık ofisi gayrimenkul hukuku davalarındaki uzmanlığı nedeniyle kamuoyuna acele kamulaştırma davaları ile ilgili önemli bir bildirimi yapmayı kendine bir görev olarak görmektedir. 

Acele kamulaştırma kararları, 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27′ inci maddesinde tanımlanmıştır. Acele kamulaştırma gereken durumlarda belirlenen şartların sağlanması halinde acele kamulaştırma kararı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile alınmaktadır.

Acele kamulaştırma kararının Cumhurbaşkanlığı tarafından resmi gazete yayınlanmasıyla ilgili idare hak sahiplerine karşı dava açar.

Burada temel sorun ise davacı idarenin açtığı davanın siz hak sahiplerinin haberi olmadan yürütülmesidir. Acele kamulaştırma davaları “değişik iş dosyası” olarak açılmaktadır. Acele kamulaştırma davalarında hiçbir tebligat yapılmadan acele kamulaştırma davaları hızlı bir şekilde neticelendirilmektedir.

Siz hak sahiplerinin en dikkat etmesi gereken husus ise, acele kamulaştırma kararından haberdar olduğunuzda acil bir şekilde konusunda uzman bir gayrimenkul hukukunda uzman bir avukat ile irtibata geçmek olmalıdır. Çünkü acele kamulaştırma davalarında davalı hak sahibine sadece gerekçeli karar tebliğ edilmektedir. Gerekçeli karar tebliğ edildiğinde, hak sahibi davalıların bedelin düşük olduğuna, acele kamulaştırılan alanın daha fazla olduğuna, kamulaştırılan alan içindeki yapının muhdesatının daha büyük olduğuna dair itirazları değerlendirilmeden kıymet takdiri yapılmış olacaktır. 

Hak sahiplerinin zamanında itiraz etmesinin faydaları ise açılacak bedel tespiti ve tescil davasında itirazlarını yineleyebilmesi ve taşınmazının gerçek değerinin idareden tahsil edilmesidir. İşte bu nedenle bir hak kaybına uğramamak adına acele kamulaştırma davalarına gayrimenkul hukukunda uzman bir avukat ile müdahil olunması çok önemlidir.

Dolayısıyla siz de gerekçeli kararı tebliğ alarak pişmanlık yaşamak istemiyorsanız, gayrimenkul hukuku alanında uzman bir avukat ile iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Acele kamulaştırma davalarının açıldığına dair haber aldıysanız bize İLETİŞİM sayfamızdan hemen ulaşabilirsiniz.