” Kız arkadaşım Makedonya havaalanında mahsur kaldı “

” Kız arkadaşım Makedonya ‘da gümrükte kaldı, para verirse geçecek, serbest bırakılacak “

” Nişanlım yurtdışındaki gayrimenkulünün vergisini ödememiş, gümrükte bu vergiyi ödemedikçe Makedonya havaalanından geçiş yapamıyor “

” Kız arkadaşımın vergi borcu var, vergisini ödemeden Makedonya sınırından çıkamıyor “

” Borçlarından dolayı Makedonya havaalanı polisi nişanlımı durduruyor “

” Kız arkadaşım Makedonya havaalanında kaçırıldı, fidye vermezsem öldürecekler “

Bu ve bunun gibi ifadelerle hukuki yardım isteyen her gün onlarca kişi Avukatlık Ofisimize ulaşmaktadır. Kız arkadaşlarının, yakınlarının, sevgililerinin, nişanlılarının Makedonya’da olduğunu belirterek, yaşadıkları problemleri çözebilmek adına hukuki yardım istemektedirler.

Eğer siz de bu durumu yaşıyor iseniz, maalesef belirtiriz ki dolandırılmaktasınız !

Bu bir telefon dolandırıcılığı yöntemidir.

Bu kişiler vicdani ve acıma duygularına hitap eder şekilde Türkiye’de bulunan kişiler ile iletişim başlatmakta, evlilik vaadi ile güven sağlamaktadırlar. Çeşitli nedenlerle onlara para göndermenizi isterler.

Maalesef ki, bu dolandırıcılık yönteminde yaklaşık son 5 yılda önemli bir artış olmuştur. Bu dolandırıcılık metoduyla birçok Türk vatandaşı yüksek meblağlara ulaşan paralarını kaybetmiştir.

Gerçek şudur ki, bu bir dolandırıcılık şeklidir. Bu bayanlar güzeldir, hoş görünmektedir ve Türkçe konuşmaktadır. Türkçeyi iyi ancak aksanlı konuşan bu bayanlar başta Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya gibi Balkan ülkeleri dahil geniş bir alanda organize ve profesyonel şekilde çalışmaktadır.

Bu kişiler özellikle evlenmek veya Türkiye’de çalışmak istediklerini söyleyerek Türkiye’ye gelmelerine gerekçe oluşturmaktadırlar.

Bu Dolandırıcılık Yöntemi Nasıldır ?

Bu bayanlar internette, sosyal medyada veya telefon aramaları neticesinde Türk vatandaşlarına ulaşıp samimiyet kurarak, onlarla evlenmek istediklerini söylemektedirler. Zaman içerisinde kurulan sohbet ve samimiyet ile kolay şekilde güven sağlamaktadırlar. 

Bunun yansıra kişileri inandırabilmek için sahte pasaport, kimlik kayıt, bilgi ve resimlerini, sahte uçak biletlerini gerektiğinde üzerinde değiştirme yapılmış şekilde paylaşmaktadırlar.

Ayrıca, güven telkin etmek için yine Türkçe bilen ve akrabaları olduklarını iddia ettikleri kişileri dahi Türk vatandaşları ile konuşturmaktadırlar.

İletişimde yer yer duygu sömürüsü yaparak Türk vatandaşlarından kendilerine para gönderilmesini isterler. Maddi zorluk içerisinde olduklarını veya ailelerinden kötü muamele gördüklerini, zorla evlendirileceklerini yahut kendilerinin veya anneleri gibi yakın akrabalarının hasta olduğunu tedavi için para ihtiyacı olduğunu belirtmeleri buna örnek olarak sayılabilir.

Zaman içerisinde kurulan ilişkide adım adım olmak üzere önce küçük meblağlardan başlayarak para isteklerini şu bahanelerle iletmektedirler:

  • Hastalandım, hastane parasını ödeyemediğimden çıkamıyor, gelemiyorum
  • Ailem parasız ve bakıma muhtaç, onlara yaşayabilecekleri parayı bırakmadan Türkiye’ye gelemem
  • Uçak bileti almak için param yok bu yüzden Türkiye’ye gelemiyorum
  • Türkiye’ye gelebilmem için pasaport almam lazım, seyahat sigortası yaptırmam lazım
  • Türkiye’ye gelebilmem için yanımda yol paramın olması lazım, yoksa başıma bir iş gelebilir

Her para talebi silsilesi, Makedonya’da veya Makedonya havaalanında yahut gümrükte mahsur kaldığını ve bir meblağ karşılığında serbest bırakılacağını söyleyerek Türk vatandaşından para istemeleri ile sonuçlanmaktadır. Örneğin şu cümleyi kullanırlar : “Türkiye’ye sınır kapısından giriş yapabilmem için paraya ihtiyacım var, para / harç / vergi ödemezsem giriş yapamayacağım, polisler beni bırakmıyor, korkuyorum”.

Türkiye, Makedonya veya diğer ülke vatandaşlarının Makedonya’dan başka ülkelere seyahatleri öncesinde sınır kapılarında para ibraz etmeleri şeklinde bir uygulama kesinlikle yoktur.

Başta ufak meblağların transfer edilmesi sonrasında, bu dolandırıcılar iletişimi asla koparmamakta başkaca bahanelerle daha fazla para göndermenizi istemektedirler. Yani, dolandırıcılar, talep ettikleri bedelleri gönderen vatandaşlarımıza her seferinde başka bahaneler sunarak gelişlerini ertelerken, sistematik biçimde mağdurlarından para sağlamaya devam etmektedirler.

Bu kişiler herhangi bir ceza soruşturmasında izlenmemek ve tespit edilmemek adına banka üzerinden para transferi istememektedirler. Genellikle diğer uluslararası para transfer yöntemleri olan Western Union, UPT ve Money Gram vasıtasıyla para göndermenizi isterler.

Silsile halinde istenen paraların kendilerine gönderimi sonrasında bir daha bu bayanlardan haber alınamamaktadır.

T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün konu hakkındaki duyurusu için tıklayınız !

T.C. Dışişleri Bakanlığı Üsküp Büyükelçiliği’nin konu hakkındaki duyurusu için tıklayınız !

Yüz yüze görüşmeden ve karşınızdaki insanın dürüstlüğüne tamamen güvenmeden, onlara para göndermemenizi önemle hatırlatırız.

Daha öncesinde yanyana ve yüz yüze fiziken görüşmediğiniz kişilerin para isteklerini karşılarken, bu şahıslara para gönderirken dikkatli olmanızı önemle rica ederiz. Yardım için Avukatlık Ofisimizi ücretsiz arayabilirsiniz.

Eğer bir Makedon vatandaşına evlilik vaadiyle para gönderdiyseniz, bu kişileri havaalanında tespit etmek veya bu kişiler hakkında hukuki süreç başlatmak istiyorsanız Avukatlık Ofisimizi arayabilir ve bizlerden avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

Bu şekilde sizinle iletişeme geçmiş ve özellikle yukarıdaki nedenlerle sizden para isteyen bir Makedon vatandaşı ile irtibat halindeyseniz ve bu kişiyi yüz yüze hiç görmediyseniz dolandırılıyor olabilirsiniz. Avukatlık ofisimizi ücretsiz arayabilirsiniz.

Eğer bir Makedon vatandaşına evlilik vaadiyle para gönderdiyseniz bu kişiler hakkında hukuki süreç başlatmak istiyorsanız Avukatlık ofisimizi arayabilir ve bizden avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

EREN AVUKATLIK OFİSİ