Makedonya telefon dolandırıcılığı şikayetlerinde ciddi bir artış olmuştur. Bu nedenle kamuoyunu  Makedonya telefon dolandırıcılığı yöntemi konusunda bilgilendirmek amacıyla bu yazımızı hazırladık.

İnternette tanıştıkları Türk vatandaşları ile samimiyet kurarak, evlenmek istediklerini söyleyip para isteyen  kişiler ile yüz yüze görüşülmeden para gönderilmemesini önemle hatırlatırız. Bu kişiler kendilerini  Makedon vatandaşı olarak tanıtmaktadır. Zamanla Türk vatandaşları ile samimiyet geliştirerek çeşitli nedenlerle para istemeye başlamaktadırlar.

Makedon olduğunu iddia eden kişiler İnternet ortamında özellikle evlenme ve çalışma gibi bahaneleri kullanarak Türk vatandaşları ile iletişime geçmektedir. Özellikle güzel ancak aksanlı Türkçe konuşabilen bu şahıslar duygu sömürüsü ile vatandaşlarımızdan  para talep etmektedirler. Bu kişilere para gönderen vatandaşlarımız ise bir daha bu kişilerden haber alamamaktadır.

Makedonya vatandaşı olduklarını iddia ederek vatandaşlarımızdan para talep eden bu şahıslar genellikle aşağıdaki bahaneleri kullanmaktadır.

“Uçak bileti paralarının olmadığı nedeniyle Türkiye gelemediklerini”,
“Türkiye gelmek için pasaport almak/ seyahat sigortası yaptırmaları gerektiğini” ,
“Türkiye’ye gelebilmeleri için yanlarında belirli miktar Avro bulundurmak zorunda olduklarını”,
“Vergi borçlarını ödemeden sınırdan çıkamadıklarını, Polisin bu nedenle kendilerini durdurduklarını”
“Ailesinin bakımı için paralarının bulunmadığı ve Türkiye’ ye gelemediklerini”, 
gerekçe göstererek vatandaşlarımızdan bu bedellerin ödenmesini talep etmektedir. Dolandırıcıların talep ettikleri bedelleri ödeyen vatandaşlarımıza ise her seferinde başka bir bahane sunarak Türkiye’ ye gelemediklerini tekrarlayarak tekrar para talep etmektedir.

İstenen paraların vatandaşlarımızca bu kişilere transfer edilmesini müteakip, dolandırıcılar daha fazla para talep etmektedir. Vatandaşlarımız dolandırıldığını anladıklarında ise söz konusu kişilerden bir daha haber alınamamaktadır.

Para taleplerinde en sık kullanılan bahanenin ise “Makedonya’dan diğer ülkelere seyahat edebilmek için sınır kapılarında belirli bir miktar nakit para ibraz etme zorunluluğu” şeklinde olduğu vatandaşlarımızca ofisimize bildirilmektedir. 

Türkiye, Makedonya ya da diğer ülke vatandaşlarının Makedonya’dan başka ülkelere seyahatleri öncesinde sınır kapılarında para ibraz etmeleri şeklinde bir uygulama  kesinlikle yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün konu hakkındaki duyurusu için tıklayınız !

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Üsküp Büyükelçiliği’nin konu hakkındaki duyurusu için tıklayınız !

İnternet ortamında tanıştıkları ve daha evvel hiçbir şekilde yüz yüze görüşmedikleri kişilerin para taleplerini karşılamakta dikkatli olmalarını ve zaman zaman çok yüksek meblağlara ulaşan bu bedeller ödenmeden ofisimizden ücretsiz bilgi alınabileceğini vatandaşlarımıza önemle duyururuz.

Bu şekilde sizinle iletişeme geçmiş ve özellikle yukarıdaki nedenlerle sizden para isteyen bir Makedon vatandaşı ile irtibat halindeyseniz ve bu kişiyi yüz yüze hiç görmediyseniz dolandırılıyor olabilirsiniz. Avukatlık ofisimizi ücretsiz arayabilirsiniz.

Eğer bir Makedon vatandaşına evlilik vaadiyle para gönderdiyseniz bu kişiler hakkında hukuki süreç başlatmak istiyorsanız Avukatlık ofisimizi arayabilir ve bizden avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

EREN AVUKATLIK OFİSİ