Makedonya Teknolojik Sanayi Geliştirme Bölgeleri

Kuzey Makedonya Cumhuriyetinde kısaca TIDZ olarak isimlendirilen Teknolojik Sanayi Geliştirme Bölgeleri adı altında serbest bölgeler bulunmaktadır. Türk şirketler için yatırım fırsatları ve özel avantajlar sunan serbest bölgelerde doğrudan yatırımcı olabilirsiniz. Balkanlardaki ilk YÜKSEK TEKNOLOJİ serbest bölgesi de yine Üsküp Makedonya’ da bulunmaktadır. Makedonya Cumhuriyetinde toplamda 14 Teknolojik Sanayi Geliştirme Bölgesi bulunmaktadır. Türk şirketlerin faaliyet alanları, hedef pazarları ve yararlanmak istedikleri avantajlarına göre bu serbest bölgelerden diledikleri bölgede serbest bölgelerde faaliyetlerini başlatabilirler. Eren avukatlık ofisi yerel veya yabancı şirketlere 2017 yılından beri serbest bölgelerde başlatmak istedikleri operasyonlarında proje lideri olarak eksiksiz danışmanlık hizmeti vermektedir. Özellikle doğru serbest bölgenin seçilmesi, devlet teşviklerinden eksiksiz faydalanılması, dinamik Makedon mevzuatındaki iş yeniliklerden anında haberdar olunması vb. tüm hizmetleri eksiksiz olarak Türk şirketlerine sunulmaktadır. 

Teknoloji Sanayi Geliştirme Bölgelerinde kurulu yabancı şirketlerin yıllık ihracat tutarları 3 milyar dolar tutarındadır. Bu ihracat tutarı ülke ihracatının %47′ sine tekabül etmektedir. TIDZ bölgelerinde 2023 yılı itibariyle yerleşik 33 şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerde 6 tanesi Türk şirketidir.

Şirketler için sağladığı avantajlar ile Teknolojik Sanayi Geliştirme Bölgeleri Türk şirketler için çok özel avantajlar sunmaktadır. Makedonya’ da kurumlar vergisinin %10 olması Avrupa pazarına ihracat yapan Türk şirketleri için Makedonya’ yı çok değerli kılmaktadır.

Türk şirketleri Makedonya’ daki fırsatlarda ilgili link ile haberdar olabilir.