Makedonya Serbest Bölgeleri Hakkında

Makedonya Serbest Bölgeleri

Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapan bir Türk şirketiyseniz Makedonya’daki serbest bölgelerde yerinizi gecikmeden alın.

Kurumlar Vergisinin %10 olduğu ülkede gelin sizin operasyonunuzun büyüklüğüne göre Makedonya devletinden gerekli resmi sözleri alarak avantajlardan sizi yararlandıralım.

Eren Avukatlık Ofisi olarak Makedonya Cumhuriyeti’nde 2012 yılından beri Türk ve yabancı şirketlere avukatlık hizmeti vermekteyiz.

Nato üyesi olan ve Avrupa Birliği adaylık sürecinde olan Makedonya Cumhuriyeti Türkler için ülkenin Gevgelija bölgesinde rezerv bir serbest bölge oluşturmaktadır. Bu rezerv alan ile Makedonya, Türk şirketlerin bu ve diğer serbest bölgelerde ülkenin finansal destek mevzuatından faydalanacak şekilde Makedonya’da yatırım yapmasını amaçlamaktadır. Avukatlık ofisimiz pazara girilmesinden, bürokratik süreçlerin takip edilmesine, lobi faaliyetlerinin yapılmasından tüm faaliyetlerin başlaması için gerekli tüm danışmanlığı Türk şirketlerine eksiksiz hizmet olarak sunmaktadır. Tüm bu süreç boyunca kurum içi uzmanlar istihdam etmenize gerek kalmadan Eren avukatlık ofisi tarafından tüm süreç eksiksiz olarak takip edilmektedir.

Özellikle Avrupa Birliğine ihracat yapmakta olan Türk şirketlerinin alternatif olarak gördüğü Makedonya Cumhuriyeti’nde siz de Eren Avukatlık Ofisi ile çalışmalara başlayabilirsiniz.

Eren Avukatlık Ofisi olarak Makedonya’da yatırım yapmak isteyen müvekkillerimizin ülke nezdindeki lobi faaliyetlerini yürütüyor ve ülkenin iç hukukuna göre finansal destek mevzuatından müvekkillerimizi faydalandırıyoruz. 

Serbest bölgeler Türk şirketler için birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Lütfen bilgi almak için bizi aramaktan çekinmeyin. Avukatlık ofisimiz hali hazırda nitelikli Türk şirketlerimizin hukuk danışmanlığını ve iş takiplerini güvenle yapmaktadır. 

Türklere Özel Teknoloji Bölgesi

Kuzey Makedonya Teknolojik Sanayi Geliştirme Bölgeleri Genel Müdürü Jovan Despotovski, son 6 ayda Kuzey Makedonya’da faaliyete başlamak ya da mevcut yatırımını büyütmek için Türk şirketin kendilerine başvurduğunu söyleyen Despotovski yatırımcılara sunulan olanaklarla ilgili şu bilgileri verdi: “Serbest ticaret bölgeleri odak ve irtibat görevi görüyor. 14 bölge var. Bu bölgelerde Amerika’dan, Kanada’ya, Çin’den Almanya’ya, İtalya’dan Türkiye’ye 34 yabancı yatırımcı var. Bu şirketler 2020’de 3.3 milyar Euro ile ülke ihracatının yüzde 47’sini gerçekleştirdi. Bu serbest bölgelerdeki ekonomi 2021’in ilk çeyreğinde son dört yılın rekorunu kırarak 2019’un aynı dönemine göre % 30 büyüdü. Potansiyel yatırımcılar için ücretsiz ön pazar analizi hizmeti veriyoruz. Yatırım masraflarının %10’una kadar destekler var. Yunanistan sınırındaki Gevgeli’deki 50 hektarlık bölgemizi 120 hektara genişleterek Türkiye’den gelecek yatırımcılara rezerve ediyoruz. İTO ile görüşmelerimiz devam ediyor. Sağlık yatırımları için de özel bir bölge oluşturacağız.” Ticaret Odasının internet sitesinden alıntıdır.

Makedonya' daki Serbest Bölgelerin Avantajları Nelerdir?

 • 10 YIL ÇEŞİTLİ VERGİLERDEN MUAFİYET 
  Serbest bölgelerdeki yatırımcılar, 10 yıla kadar kâr ve kurumlar vergisi için 10 yıllık vergi tatili ve kişisel gelir vergisinde %100 indirim hakkına sahiptir. Serbest bölgelerdeki mal ithalat ve ticaretinde yatırımcılar katma değer vergisi ödemekten muaftır. Ayrıca, yatırımcılar ekipman, makine ve yedek parçalar için gümrük vergilerinden muaftır.
 • UZUN VADELİ KİRALAMA FIRSATLARI
  Makedonya’daki serbest bölgelerdeki araziler, imtiyazlı fiyatlarla 99 yıla kadar uzun vadeli kiralamaya tabidir.
 • AMORTİSMAN SIRASINDAKİ RESMİ HARÇLARDAN MUAFİYET
  Yatırımcılar, yerel belediyeye hizmet vergisi ödemekten ve arazi inşaat izinleri için harçlardan muaftır.
 • ÜCRETSİZ ABONELİKLER
  Doğalgaz, su ve kanalizasyon şebekesine ücretsiz bağlantı.
 • %10 YATIRIM MALİYETLERİNİN GERİ DÖNÜŞÜ
  Hükümet, yeni makine ve teçhizat yatırım maliyetlerinin %10’u veya bina ve arazi yatırımlarının getirisi ile sermaye yatırımlarının ve gelirin büyümesini destekleyebilir.
 • FİNANSAL DESTEK KANUNU İLE 1 MİLYON EURO VE ÜZERİNDE DEVLET DESTEĞİ ALMA FIRSATLARI
 • Avrupa Birliği’ne gümrüksüz ihracat yapılabilmesi
 • Avrupa Birliğine kara taşımacılığı yoluyla daha kolay ulaşım