Ülkemiz girişimcileri için cazip bir ülke olan Makedonya 2020 yılında aldığı NATO üyeliği, 2020 yılındaki Avrupa Birliği’nin Makedonya ile müzakereleri başlatması kararı sonrasında Makedonya’ da şirket kurmak, yaşamak isteyen kişiler için cazibesini daha da arttırdı.
Makedonya, Avrupa’nın göbeğinde hafife alınmayacak Türk nüfusu ve Türkçe konuşan kişi sayısının ülke nüfusuna olan oranının yüksekliği ile özellikle Türklerin ilgisini fazlasıyla hak ediyor.

Makedonya’ da şirket kurmak ortalama 1 hafta ila 10 gün arasında sürmektedir. Makedonya’ da şirket kuruluşunun 1 hafta ila 10 günden fazla sürdüğü örnekler de vardır. Bunun nedeni, şirket kurulum ihtiyaç ve taleplerinin şirketten şirkete değişiklik göstermesi, sürecin resmi tatillere denk gelebilmesidir. (Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ ne yapacağınız seyahatlerde resmi tatillerin tarihlerine dikkat ediniz.)

Makedonya’ da şirket kurmak için harcanacak resmi masraf ortalama 1.000 ila 1500 Euro arasındadır. Şirket kurulum masrafı da aynı şirket kurulum süresi gibi ihtiyaç ve taleplere göre değişiklik gösterebilir. Resmi masraf içerisinde resmi şirket kuruluş harçları, noter masrafları, tercüme masrafları bulunmaktadır. Bunun dışında şirket ortak veya ortaklarının ikamet, lojistik vb. sabit masrafları bu masrafa dâhil değildir. Planlama yapılırken, hangi otelde kalınacağı, ülke içerisinde nasıl seyahat edileceği ve günlük kişiye özel masrafların detaylarının iyi hesaplanması gerekmektedir.

Makedonya’ da şirket kurulduğu sırada minimum 5.000 Euro sermayenin şirketin banka hesabına depo edilmesi gerekmektedir. Bu meblağ şirket yetkilisi tarafından 1 yıl içinde çekilebilmektedir. (Bu bir ödeme değildir. )

Makedonya’ da şirket kurarken şirket adresi olarak kullanılabilecek bir ofis bulunmalıdır. Ofis kiralanabilir veya satın da alınabilir. Makedonya’ da kurulacak şirketin resmi kurumlara beyan edeceği açık ve gerçek bir adresi olması şarttır.
Makedonya’ da şirket kurulduktan sonra, şirketin kurumsal kimliği için kullanılacak olarak mühür ve kaşeler bastırılarak şirketin banka hesapları hemen alınabilmektedir.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ nde şirket kurmak için profesyonel yardım almak, Türkçe bilen avukatlar ile çalışmak ve İstanbul ofisimizden süreci rahatlıkla takip etmek istiyorsanız Eren avukatlık ofisine aşağıdaki iletişim bilgilerinden hemen ulaşabilirsiniz.

Eren avukatlık ofisine bilgi@eren.gen.tr mail adresinden veya 0212 243 22 44 numaralı sabit telefondan hızlıca ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,
Avukat Osman Efe EREN

MAKEDONYA’ DA ŞİRKET KURMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE BELİRLENMESİ GEREKLİ KONULAR İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ!