Makedonya Cumhuriyeti Vatandaşlık Yasası Değişti

Makedonya Vatandaşlık Yasası

Eren Avukatlık Ofisi olarak Makedonya vatandaşlığına başvuracak Türk vatandaşları için önemli ve müjdeli bir haberi buradan paylaşmak istiyoruz.

Makedonya Cumhuriyeti’ndeki vatandaşlık yasası 29.07.2021 tarihinde meclisteki oylama ile değiştirilmiştir. Bu değişiklik ile Makedonya’da doğan her Türk vatandaşının Makedonya vatandaşı olma hakkı doğmuştur. Yasa değişikliğinin resmi gazetede yayınlanması ile birlikte bu hak kullanılmaya başlanacaktır.

29 Temmuz 2021 tarihinde Kuzey Makedonya Meclisi’nde oylanan vatandaşlık yasasındaki değişiklik oyçokluğuyla kabul edilerek Makedon göçmeni Türk vatandaşları arasında büyük bir sevinç ile karşılanmasına sebep oldu. Kuzey Makedonya Cumhuriyetinin tarihinde bir ilk olan bu yasa değişikliği ile Makedonya göçmeni Türk vatandaşları Makedonya vatandaşlığını alabilecektir.

Sevinç yaratan bu değişiklik ile anavatana göç eden Türk vatandaşlarının Makedonya vatandaşı olabilmesi için önündeki en büyük engel olan 8’inci madde de artık ortadan kaldırılmıştır. 

Makedon vatandaşlık yasasının değiştirilmesi ile Makedonya’da doğduğunu belgeleyen herkes Makedonya vatandaşlığını alabilecektir. Yani Türkiye’ ye göç eden Makedon göçmeni her Türk vatandaşı artık Kuzey Makedonya Cumhuriyeti vatandaşlığını alabilecektir. 

Vatandaşlık yasası resmi gazetede yayınlanmıştır. Metni görmek için tıklayınız! 

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti vatandaşlığına başvurmak isteyen herkes, 10 yılı aşkın süredir Makedonya’da vatandaşlık başvurularından faaliyet gösteren Avukatlık Ofisimizi arayarak konu hakkında bilgi alabilir.

Önemli Not: Makedonya vatandaşlığına başvurmak isteyen kişilerin asgari şartları özellikle incelemeleri gerekmektedir. Çünkü başvurular Makedonya tarafından asgari şartlara göre değerlendirilecektir.

Asgari şartlar için lütfen tıklayınız!

Avukat Osman Efe EREN (LLM)

Eren Avukatlık Ofisi ©

[email protected]