Belgrad Enerji Forumu 2023

Belgrad Enerji Forumu’ na Katıldık (BEF 2023)

08-09 Mayıs 2023 tarihinde Sırbistan‘ın Belgrad şehrinde Crowne Plaza Otel’de düzenlenen Belgrad Enerji Forumu (BEF 2023)’na Eren Avukatlık Ofisi olarak katılım sağladık. Batı Balkan ülkelerinin enerji sektöründe söz sahibi kişi ve şirketlerin katılım sağladığı zirvede ofisimiz de bu önemli organizasyonda yerini aldı.

Avrupa’nın geri kalanı gibi Batı Balkan ülkeleri, jeopolitik sürtüşmeler ve artan enflasyon nedeniyle son birkaç yılda daha da alevlenen ciddi bir enerji kriziyle karşı karşıya kalmıştır. Bu sebeplerle, ilgili zirvede bölgenin en acil enerji ihtiyacına ulaşım zorlukları tartışılarak Yeşil Gündem doktrini ışığında iklim değişiklikleri ile mücadele çabalarına uygun enerji kaynakları değerlendirildi. Bu kapsamda, karbon salınımının azaltılması için çevreci enerji projeleri için gerekli altyapı, teknolojiler ve sermayenin nasıl sağlanacağı etraflıca tartışıldı.

Zirvede ele alınan konular arasında enerji dönüşümü, yenilenebilir enerji kaynakları, karbon emisyonları ve enerji verimliliği gibi konular yer aldı. Enerji sektöründe gerçekleşen son teknolojik yeniliklerin ve dijitalleşmenin sektöre etkileri de forumda tartışılan konular arasındaydı.

Zirvede konuşmacılar Avrupa Birliği’nin de destekleri ile Batı Balkan ülkelerine 5 yıl içerisinde 15 milyar dolar üzerinde enerji yatırımı yapılacağını özellikle vurgulamıştır.

Bu sorunların çözüme ulaşması için Belgrad Enerji Forumu (BEF) bölgeden ve Avrupa’dan karar vericileri, üst düzey yöneticileri, enerji şirketlerini, enerji sektörünün önde gelen yatırımcılarını, enerji sektörü uzmanlarını, akademisyenleri, finansal kurumları, danışmanlık firmalarını, teknoloji sağlayıcılarını, yenilikçi hizmetler ve dijital çözümler için şirketleri ve sivil toplum kuruluşlarını bu amaçla başarılı şekilde bir araya getirmiştir.

Böylesi bir yatırım ortamında ilgili zirvede konuşmacılar ülkelere göre projelerden ve bunların öneminden bahsetmiştir. Zirveye Sırbistan Enerji Bakanı Sayın Dubravka Đedović, Bulgaristan Enerji Bakanı Sayın Rossen Hristov, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı’nın Enerji Baş Danışmanı Sayın Viktor Andonov ve Sırp Cumhuriyeti Enerji Bakanı Sayın Petar Đokić katılmıştır. 

Batı Balkan ülkelerinde ve Doğu Avrupa ülkelerinde enerji yatırımlarından faydalanmak ve enerji danışmanlık hizmeti almak için enerji regülasyonlarını ve fırsatlarını yakından takip eden Avukatlık Ofisimize [email protected] adresinden hemen ulaşabilirsiniz.

Eren Avukatlık Ofisi ©

BEF 2023 1
BEF 2023 2
BEF 2023 3