SIRBİSTAN’A VİZE GEREKECEK Mİ ?

Sırbistan’a Türkiye pasaportu sahipleri için vizesiz seyahat: Türk vatandaşları, Sırbistan’a vizesiz gidebilir mi?

Sırbistan Türkiye pasaportu sahipleri için vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır.

Türk vatandaşları, Türkiye ve Sırbistan arasında 12 Temmuz 2010 tarihinde imza edilen “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” gereği, Sırbistan’a vizesiz seyahat edebilmektedir. Bu anlaşma kapsamında Türkiye pasaportu sahipleri, Sırbistan’a 90 gün süreyle vizesiz giriş yapabilirler. Başka bir deyişle, Türk vatandaşları Sırbistan’a olan seyahatlerinde 90 günlük vize muafiyetinden faydalanırlar.

Ancak, Türkiye vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sunan Sırbistan yeni bir uygulama başlatmıştır. Sırbistan’ın Türkiye vatandaşlarına sunduğu vizesiz seyahat imkanı, belirli yükümlülükleri de beraberinde getirmektedir.

Sırbistan’ın Türkiye vatandaşlarına vizesiz seyahat uygulaması: Girişte talep edilen belgeler nelerdir?

Sırbistan’a Türkiye’den giden kişilerin yapacağı ülke girişine yönelik uygulaması şu şekildedir:

Sırbistan resmi makamları tarafından, Sırbistan’a kara veya havayoluyla seyahat edecek Türk vatandaşlarından girişte bazı belgelerin ibrazı istenmektedir. Bunlar arasında en az 6 ay geçerli pasaport, dönüş bileti, konaklanacak adresi gösteren belge ya da otelde kalınacaksa teyitli otel rezervasyonu, kalış süresine ilişkin yeterli miktarda nakit para ve seyahat süresini kapsayan geçerli sağlık sigortası yer almaktadır.

Ayrıca, Sırbistan’a girerek transit olarak başka ülkelere geçeceğini beyan eden kişilerin seyahat edilecek üçüncü ülkeye seyahat engeli taşınmadığını doğrulayan belgeleri ibraz etmeleri gerekir.  Bu belgeler, sınır polisi tarafından kontrol edilerek giriş izni sağlanmaktadır. Bu belgeler giriş vizesi, uçak bileti gibi belgeler olabilmektedir.

Bununla beraber, Sırbistan’da otel dışında bir yerde konaklayacak planı olan kişilerin kalacakları yeri bu yerin sahibi ile birlikte en yakın polis karakoluna, Sırbistan’a varıştan sonra 24 saat içinde bildirmeleri gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı Belgrad Büyük Elçiliği’nin bu konudaki 21.11.2023 tarihli bildirimine buradan ulaşabilirsiniz !

Sırbistan’a girişte dikkat edilmesi gerekenler:

Daha önceden tavsiye niteliğindeki uygulama, artık zorunlu hale gelmiştir. Dolayısıyla, Sırbistan’a giriş yapacak Türk vatandaşlarının belirtilen yükümlülüklere uymaları ve gerekli bilgi veya belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir.

Kuzey Makedonya ve Arnavutluk gibi Türk vatandaşları tarafından vizesiz gidilen diğer Balkan ülkeleri için de bu yeni uygulamanın gündeme alınması öngörülmektedir.

Bununla beraber, bu uygulamanın, Sırbistan’a girişte vize veya kapıda vize olarak adlandırılan vize prosedürüne bir geçiş süreci olup olmayacağı da gündemdeki önemini korumaktadır.

Sırbistan’a girişte pasaport kontrolü: Sorulan sorulara doğru ve net cevaplar vermekte fayda var.

Sınırda Pasaport Kontrolü

Sınır polisinin pasaport kontrolü esnasında yaptığı mülakatta, Sırbistan’a ziyaret amacı belirtilirken gerçeğe uygun ve açık ifadeler kullanılması, sorulan sorulara kısa ve net cevaplar verilmesi önerilir.

Sırbistan – Kosova geçişleri: Sırbistan üzerinden Kosova’ya ve diğer ülkelere giriş için öneriler.

Sırbistan – Kosova Geçişleri

Sırbistan üzerinden Kosova’ya giriş ve tekrar Sırbistan’a dönüş yapılması mümkündür.

Ancak, üçüncü bir ülkeden Kosova’ya giriş yapan kişilerin doğrudan Sırbistan’a girişi uygulamada söz konusu değildir. Bu durumda Türk vatandaşları için Kosova – Üçüncü ülke – Sırbistan rotası önerilmektedir.

Sırbistan’a girişte nakit para limiti: Belirli miktarın üzerindeki nakit paralar için dikkat !

Kişilerin Yanında Bulundurabileceği Nakit Para Sınırı

Sırbistan’a girişte beyan edilmeyen kişi başı 10.000 Avro’nun üzerindeki nakit paraya Sırbistan makamları tarafından el konulabilir.

Bu çerçevede, yanında kişi başı 10.000 Avro üzerinde nakit bulunduran kişilerin bu durumu ülkeye girişte beyan etmeleri gerekir

Eren Avukatlık Ofisi ©

Makedonya VatandaşlığıArnavutluk VatandaşlığıSırbistan Vatandaşlığı