Sırbistan pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler

Sırbistan Pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler Sırbistan pasaportu sahipleri için etkili bir seyahat imkanı sunmaktadır.

Sırbistan, Avrupa’da yer almasına karşın Avrupa Birliği veya Schengen üyesi değildir. Ancak, buna rağmen Sırbistan pasaportu sahipleri yaklaşık 130’u aşkın ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedir. Bu listeye Schengen ülkeleri de dahildir.

Ayrıca, Sırbistan vatandaşlarının bazı ülkelere pasaportsuz giriş imkanı vardır. Bu ülkelere girişte Sırbistan kimliğinin gösterilmesi yeterlidir. Bu ülkeler Türkiye, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ ve Kuzey Makedonya ‘dır. Bu ülkelerden Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ‘ya seyahatlerinde sınırsız şekilde kalabilirler. Başka bir deyişle, Sırbistan vatandaşları bu iki ülkede hiçbir gün sınırlaması olmaksızın kalabilirler.

Vizesiz Ülkeler

Sırbistan pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler şunlardır:

Avrupa ülkeleri

Almanya, Arnavutluk, Andorra, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Beyaz Rusya, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, İtalya, Kuzey Makedonya, Kosova, Kıbrıs, Karadağ, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Moldova, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Ukrayna, Vatikan ve Yunanistan

Asya ülkeleri

Çin, Rusya, İsrail, Ermenistan, Filistin, Hong Kong, Singapur, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Özbekistan

Amerika ülkeleri

Arjantin, Brezilya, Barbados, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Greneda, Haiti, Panama, Peru, Uruguay, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Sint Vincent ve Grenadinler, Makao, Surinam, Şili ile Trinidad ve Tobago

Afrika ülkeleri

Esvatini, Gambiya, Tunus ve Zambia

Okyanusya ülkeleri

Fiji, Mikronezya, Vanuatu

Aşağıda yer alan ülkeler bakımından ise, ülkeye varışta vize erişimine sahip pasaportlar ile veya sınır kapısında vize verilerek ülkeye giriş yapılabilmektedir:

Angola, Azerbaycan, Bangladeş, Bolivya, Burundi, Cabo Verde, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Doğu Timor,  Cibuti, Etiyopya, Endonezya, Gabon, Gine, Gine-Bissau, Güney Sudan, Hindistan, İran, Jamaika, Katar, Kamboçya, Kenya, Kuveyt, Komorolar, Laos, Lübnan, Lesotho, Madagaskar, Malavi, Malezya, Maldivler, Mauritius, Mısır, Nepal, Nikaragua, Nijerya, Palau, Ruanda,  Samoa, Seyşeller, Somali, Tanzanya,  Togo, Tuvalu,  Umman,Uganda, Ürdün, Vietnam ve Zimbabve

Sırbistan pasaportu seyahat özgürlüğünün değerlendirildiği dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında 37’ncidir.

Bir ülkenin pasaport gücünün değerlendirilmesinde, bir veri olan ülke sayısı yanında vizesiz gidilen ülkelerin niteliği de bir o kadar önemlidir.

Dolayısıyla sahip olduğunuz pasaport ile hangi ülkelere vizesiz seyahat edebileceğinizin son derece önem taşıdığını vurgulamak isteriz.

Bu kapsamda, Sırbistan pasaportu sahipleri Avrupa’daki ülkeler başta olmak üzere gelişmiş ve refah seviyesinin yüksek olduğu ülkelerin çoğuna vizesiz seyahat edebilmektedir. Geçerli bir Sırbistan pasaportu ile yukarıda yer verilen liste içerisindeki ülkelere vizeden muaf olarak gidilebilir. Yine, yukarıda yer verdiğimiz ülkemiz dahil 6 ülkeye de pasaportsuz olarak giriş yapabilirler.