Arnavutluk Hakkında Kısa Bilgi

Arnavutluk Hakkında Kısa Bilgi

Arnavutluk hakkında ofisimize iletilen elektronik posta ve telefon ile gelen çağrılarda genellikle sorulan sorulara cevap vermek ve ülkenin bilinirliliğini arttırmak için bu yazıyı kaleme almakta ve internet sitemizde yayınlamakta fayda görmekteyiz.

Arnavutluk, Makedonya gibi son zamanlarda yıldızı parlayan ve ülkemiz vatandaşları tarafından keşfedilmeyi bekleyen bir ülke konumundadır.

Özellikle Avrupa Birliği’nin parlamento başkanı David SASSOLİ’nin ilk resmi ziyaretlerinden birini 4 Şubat 2020 tarihinde Tiran’a yapması ve akabinde Avrupa Birliği’nin genişlemeden sorumlu üyelerinin Arnavutluk ile müzakerelerin yeniden başlayacağını bildirmesinden sonra ülkenin popülerliği ülkemizde bir anda artmıştır.

Aramızda derin kültürel ve ekonomik bir bağ bulunan Arnavutluk, dost ülke Türkiye ile ilişkilerini ilerletmek için Türkleri Arnavutluk’a davet etmektedir.

Kartallar ülkesi olarak tanınan Arnavutluk bir balkan ülkesi olarak tanınsa da, aynı zamanda tartışmasız olarak klasik bir Akdeniz ülkesidir. Kültürü ile kısaca tam bir Akdenizli’dir.

Arnavutluk Makedonya ile süregelen sorunlarını çözüme kavuşturması ve Avrupa Birliği ile müzakere sürecine başlamasının ardından Avrupa Birliği tarafından tam üyelik amacıyla müzakereler başlatılmıştır. Arnavutluk’un 2009 yılında NATO üyesi olduğu düşünüldüğünde Avrupa Birliği önünde yalnızca yapılması gerekli reformların kaldığını söylemek yanlış olmaz.

Arnavutluk’ta Din

Arnavutluk’ta yaygın din Müslümanlıktır. Liberal, hoşgörülü bir topluluk olan Arnavutların balkan ülkeleri arasında farklı bir yeri vardır. Avrupa’da Arnavutluk kadar dinler arasındaki hoşgörüyü çıplak gözle gözlemleyebileceğiniz başka bir ülke yoktur. Türklere karşı olumlu ve sempatik bir yaklaşıma sahiptirler. Türkler ile benzer çok özellikleri vardır.

Arnavutluk’ta Resmi Dil

Arnavutların resmi dili Arnavutçadır. Arnavutça Hint-Avrupa dil ailesine mensup bir dil olmasına rağmen Arnavutçada Türkçede bulunan birçok kelime halen etkin olarak kullanılmaktadır. İlginç bir şekilde devlet politikası ile Arnavutçadaki yabancı kelimelerin arındırılmasına uğraşılmışsa da Türkçe kelimeler toplumda etkinliğini halen sürdürmektedir.

Arnavutluk Para Birimi

Arnavutluk’un resmi para birimi leke’dir. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 7 lekedir. (Leke, Arnavutçada Lek olarak telaffuz edilir. Arnavutluk para biriminin alım gücünü anlayabilmek için şu güncel örneği verebiliriz. Arnavutluk’ ta iyi bir kahve dükkânında büyük boy Macchiato 100-120 Leke arasında içilebilir.)

Arnavutluk Nüfusu ve Başkenti

Akdenizli bu küçük balkan ülkesinin nüfusu ise yaklaşık olarak 3 milyondur. Arnavutluk’un başkenti Tiran şehridir. En kalabalık şehri de başkent Tiran’dır.

Arnavutluk İklimi

Arnavutluk bir Akdeniz ülkesi olması yalnızca kültürüne değil iklimine de yansımış, iklimi ve dolayısıyla mevsimlerin 12 ay boyunca Türk vatandaşlarının alışkanlıklarına uygun, rahat bir hava yaratmasını sağlamıştır. Kış ayları nüfusun en kalabalık olduğu başkent Tiran’ da çok sert geçmez.

Arnavutluk’un Adriyatik Denizi’nde tam 476 kilometrelik sahili vardır. Karadağ’ın turizm sektörü tarafından erken keşfedilmesine rağmen Arnavutluk’ un potansiyeli henüz tam anlamıyla keşfedilmemiştir. Arnavutluk’un kuzeyinde Karadağ, güneyinde ise Yunanistan bulunmaktadır. Her iki ülkenin turizmi, deniz ve sahillerinin güzelliği herkesçe bilinen bir gerçektir. Adriyatik Denizi’ne 476 kilometre sahili olan Arnavutluk’un da artık keşfedilmesinin zamanı gelmektedir.

Başkent Tiran’da Avrupa’nın en lezzetli kahvelerini içebilirsiniz. Arnavutluk, kahvenin öncüsü ve uzmanı İtalya ile uzun yıllar önce başlattığı diplomatik ilişkileri sonucunda İtalyan kahve kültürünü eksiksiz yaşayan ve başarılı bir şekilde uygulayan bir balkan ülkesidir. Başkentte neredeyse kaliteden uzak bir kahve içmeniz imkânsızdır. Ülkede yabancı kahve zincirlerini bulmak mümkün değildir. Yerel kahve zincirleri, Avrupa kahve kültürü ile bütünleşen Arnavut kahve kültürüne uygun hizmet vermektedir.

Bu Akdenizli balkan ülkesine yatırım yapmak, şirket kurmak, köken sebebiyle Arnavutluk vatandaşlığına başvurmak, bu sıcakkanlı insanların ülkesinde yaşamaya başlamak için avukatlık ofisimizi arayabilir ve bizim ile çalışabilirsiniz.

Eren Avukatlık Ofisi