Nasıl Arnavut vatandaşı olabilirim ? diye düşünüyorsanız avukatlık ofisimizin doğru sayfasındasınız.

Arnavut vatandaşı olmak isteyen kişiler e-devlet sistemi üzerinde hizmete açılan Alt Soy – Üst Soy sorgulama hizmeti ile kökenlerini araştırmaya başlamaları üzerine kökenleri ile ilgili bilgiler edinmektedirler. Kişiler üst soylarının Arnavutluk Cumhuriyeti sınırlarında doğmuş olduğunu gördüklerinde bu ülke ile bağları olduğunu anlamaktadır. Araştırmalarını ilerlettiklerinde ise Arnavutluk Cumhuriyetinin vatandaşlığını alabileceklerini öğrenmektedir. Kısmen doğru olan bu yaklaşımın, Arnavutluk vatandaşlığına başvurularında önceliklerin öğrenilmesi ile değişecektir.

Öncelikli olarak, köken (orijin) sebebiyle Arnavut Vatandaşı olmak için asgari şartlara sahip olmak gerekir.

Bundan sonra ise Arnavutluk Cumhuriyeti vatandaşlığına yazılı müracaat yapmak zorunludur. Başvurucuların Arnavutluk vatandaşlığına başvurusu sırasında bazı belgeleri de apostil şerhini haiz ve çevirisi yapılmış olarak ilgili kuruma sunmak zorundadır.

Bununla beraber, başvuru yapan vatandaşlarımızın soylarının Arnavutluk Cumhuriyeti sınırlarında kalan bir yerleşim yerinden geldiğini belgelemesi gerekir. Dolayısıyla, başvuruda bulunan bu bilgiyi ilgili devlete karşı kanıtlamak zorundadır. Burada dikkat edilecek husus; Arnavutluk vatandaşlığına başvurulduğunda belgeleme sürecinin Arnavutluk arşivlerinde yapılması gerektiğidir.

Her ne kadar Arnavutluk Cumhuriyeti başvurular üzerinde bir inceleme yapıyorsa da bu inceleme imkanlar dahilinde araştırma aşamasına geçemeyen basit bir süreci ifade etmektedir. Bu durumda vatandaşlarımızın Arnavutluk Cumhuriyeti arşivlerinde araştırma yetkinliğine sahip kişi yada kurumlarla çalışmaları başvurunun sonucu için son derece önemlidir.

Eren Avukatlık Ofisi Arnavutluk’ta faaliyet gösteren bir Avukatlık Ofisi olduğundan siz müvekkilleri adına tüm süreci hızlı tam olarak eksiksiz olarak Arnavutluk’ta avukatlar ile takip etmektedir. Arnavutluk vatandaşlığını almanızı sağlayacak doğum belgeleri, üst soyun evlilik belgelerinin Arnavutluk arşivlerinde bulunması için avukatlık ofisimizden hizmet alabilirsiniz. Avukatlık ofisimiz vatandaşlık hukuku alanındaki tecrübeleriyle müvekkillerine Arnavutluk’ ta eksiksiz hukuki danışmanlık verebilmektedir.

Bizim ile çalışmak için Eren Avukatlık Ofisine [email protected] mail adresinden 7/24 ulaşabilirsiniz.