Makedonya Çifte Vatandaşlığı

Çifte Vatandaşlık Nedir ?

En kolay vatandaşlık veren ülkeler, çifte vatandaşlık nedir, çifte vatandaşlık nasıl alınır, çifte vatandaşlık ülkeleri, çifte vatandaşlık avantajları, seyahat kolaylığı, vizesiz seyahat

Çifte vatandaşlık, bir kişinin iki veya daha çok farklı ülkenin aynı anda vatandaşı olabilmesidir. Başka bir deyişle, bu kavram kişinin kendi vatandaşlığından çıkmadan yani kendi vatandaşlığından vazgeçmeden başka ülke vatandaşı olabilmesini ifade eder. Aynı anda birden fazla ülke vatandaşı olunabilir ve birkaç ülke ile vatandaşlık bağı kurulabilir. Bu anlamda, çifte vatandaşlık, genellikle çeşitli avantajlar sunar.

Bu tür vatandaşlığın kazanımı veya kaybedilmesi, her ülkenin egemenlik yetkisini kullanarak düzenlediği yasa, mevzuat ve uygulamalarına göre değişkenlik gösterebilir. Bu anlamda, ilgili ülke için kişi hakkında vatandaşlık bağının kurulması her ülkenin kendi yetkisi ve takdirindedir.

Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır ?

Bu vatandaşlık türünde, kişi başka bir ülkenin vatandaşlığına sahip olmak istiyorsa, istediği o vatandaşlık için ilgili ülkenin resmi mercilerine başvurmalıdır.

Ancak, bu başvuru süreci, sözkonusu vatandaşlık başvurusu yapılacak ülkenin yasaları ve mevzuatına göre belirlenir. Örneğin, bir Türk vatandaşı aynı zamanda Kuzey Makedonya vatandaşı olmak istiyorsa, Kuzey Makedonya devletinin resmi makamlarına, Kuzey Makedonya vatandaşlık yasaları ve bu mevzuatta bulunan şart ve koşullar dahilinde başvurmalıdır.

Başvuru akabinde çifte vatandaşlık statüsü elde etmek, yalnızca başvurulan ülkenin yetkili makamlarının vereceği karara bağlıdır.

Türk Vatandaşı Çifte Vatandaş Olabilir Mi ?

Türk Kanunu ve mevzuatı, Avrupa hukukundaki gelişmeler ışığında, Türk vatandaşlarına çifte vatandaşlık imkanı tanımaktadır. Türkiye, Türk vatandaşlarına Türk vatandaşlığı yanında yabancı bir devlet vatandaşı da olabilmesini sağlayan bir düzenlemeye sahiptir. Türkiye, genel olarak Türk vatandaşlarına başka bir ülkenin vatandaşı olmaları konusunda sınır öngörmemektedir. Yani, Türkiye, aynı zamanda başka ülke vatandaşı olmaya izin vermektedir. Dolayısıyla, bir Türk vatandaşı, aynı zamanda başka bir ülkenin vatandaşı olabilir.

Türk vatandaşlığı kanununa göre kazanım yolu ve sebebi farketmeksizin, bir kişinin yabancı bir devlet vatandaşlığı kazanması, Türk vatandaşlığını etkilemez. Yani bir Türk vatandaşı kendi isteğiyle ve talebiyle, ek olarak yabancı bir devlet vatandaşlığını kazanmış olsa bile, Türk hukuku bakımından vatandaşlıklarından biri olan Türk vatandaşlığına da sahip biridir. Dolayısıyla, Türk vatandaşlığından feragat etmez.

Türkiye’de bu kişinin sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı statüsü geçerlidir. Bu kişi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kabul edilir. Ancak yabancı vatandaşlığına sahip ülkede bulunduğu sürece, Türkiye Devletinin diplomatik himayesi dışındadır.

Türk Vatandaşlarına Çifte Vatandaşlık Veren Ülkeler Nelerdir?

Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun (5901 sayılı Kanun) 3. Maddesi, çifte veya daha fazla vatandaşlığı kabul ederek “çok vatandaşlık” kavramını tanımaktadır.

Bununla birlikte, Türkiye karşılıklı olarak çifte vatandaşlığın tanınması için birçok ülke ile uluslararası anlaşma imzalamıştır. Ancak vatandaşlığın kazanımına ve kabulüne dair her ülkenin şart ve koşulları farklılık gösterir.

Bu uluslararası anlaşmaların en önemlileri şunlardır: Türkiye’nin de taraf olduğu Çifte Vatandaşlık Anlaşması (1999) Avrupa Birliği ülkelerini kapsamaktadır. Ayrıca, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ‘ne üye ülkeler arasında imzalanan anlaşmalar Türk vatandaşlarına çifte vatandaşlık hakkını tanır. Bununla birlikte Birleşmiş Milletler (BM) ülkeleri ile Türkiye arasındaki anlaşmalar da çifte vatandaşlık prosedürlerini kolaylaştırır.  Ayrıca özel uluslarası sözleşmeler ile Türkiye vatandaşlarına çifte vatandaşlık veren çeşitli ülkeler bulunmaktadır.

Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan ve Kosova Türk vatandaşlarına çifte vatandaşlık hakkı tanımaktadır.

Çifte Vatandaş Olmanın Avantajları Nelerdir ?

Çifte vatandaşlık sahibi bir kişi, her iki ülkenin vatandaşı olarak çifte vatandaşlık haklarından faydalanır. Bu haklar, her iki ülkenin vatandaşlarına tanınan haklardan yararlanmayı içerir.

  • Birden fazla ülkenin koruması ve himayesinde olma avantajı

Çifte vatandaşlık, bireylere birden fazla ülkenin koruması ve himayesini sağlayarak uluslararası seyahat ve yaşamlarında avantajlar sunar. Bu durum, sahip olunan her iki ülkenin vatandaşlık haklarından ve ayrıcalıklarından faydalanmayı mümkün kılar.

  • Birden fazla vatandaşlık hakkından yararlanma avantajı

Vatandaşlık hakları; oy kullanma, oturum hakkı, sosyal yardım, emeklilik, sağlık ve güvenlik hizmetleri gibi biz dizi hak içerir. Bu haklara vatandaşı olunan her ülkede sahip olunabilir. Çifte vatandaşlar, her iki ülkenin bu vatandaşlık haklarından yararlanabilirler.  Ayrıca, çifte vatandaşlık eğitim, sağlık, seyahat ve çalışma gibi konularda daha fazla seçenek sahibi olabilmektir. Örneğin Türk vatandaşlarına izin verilmeyen seyahat olanaklarına diğer ülke vatandaşlığınız sayesinde sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla, Türk vatandaşı olarak vize engeli ile karşılaştığınız halde, çifte vatandaşı olduğunuz bir diğer ülke ile örneğin; Kuzey Makedonya vatandaşlığınız sayesinde Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca çifte vatandaş iseniz, vatandaşı olduğunuz ülkede sınırsız şekilde oturabilir veya mülk sahibi olabilirsiniz.

  • İş ve yaşam fırsatlarından yararlanma

Çifte vatandaşlık sahibi olan kişi vatandaşı olduğu ülkeler sayesinde iş fırsatlarına daha fazla erişir. Kişisel ve mesleki anlamda hedeflerini belirlemede daha fazla seçenek sahibidir. Bu avantaj ile yaşam koşullarında değişiklikleri hedeflerine ve tercihine bağlı olarak rahatlıkla yapabilir. Dolayısıyla, çifte vatandaşlık sahibi olmak, profesyonel hayatınızda uluslararası düzeyde daha fazla özgürlük ve esneklik sunar.

  • Çifte vatandaşlık vergi avantajları

Her iki ülkenin vergi avantajlarından yararlanma imkanı vardır. Kişi hangi ülkenin vatandaşlığına sahipse o ülkenin vergi avantajlarından da yararlanır. Özellikle avantaj sağlanacak ülkenin yasal mevzuatında belirlenen şart ve koşullarını taşıyan vatandaşlarına ilgili devlet tarafından verilen finansal destekler ve kurumlar vergisi avantajları uygulanır. Ayrıca ülke vatandaşlarına vergi planlaması yapma esnekliği sağlayabilir. Bununla birlikte vatandaş olunan ülkede şirket kurulumu prosedürü ve idari süreçler daha kolay olabilmektedir.

  • Aile bağları

Çifte vatandaşlar, aile üyeleriyle her iki ülkede daha kolay bağlantı kurabilirler. Bu durum, ailelerini her iki ülkede ziyaret etme veya yaşama esnekliği sağlar.

Türk Vatandaşı Hangi Ülkeler İçin Çifte Vatandaş Olabilir ?

Avukatlık Ofisimizin hizmetlerini sunduğu ülkelerden Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan ve Kosova çifte vatandaşlık hakkı sunarak Türkiye vatandaşlarına çifte vatandaşlık kazanma imkanı tanımaktadır.

 Makedonya VatandaşlığıArnavutluk VatandaşlığıSırbistan Vatandaşlığı

Avukatlık Ofisimiz vatandaşlık hukuku alanındaki tecrübeleriyle müvekkillerine İstanbul, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Arnavutluk’ta yerleşik ofislerimizle eksiksiz hukuki danışmanlık verebilmektedir.

Bizim ile çalışmak için Eren Avukatlık Ofisine [email protected] elektronik posta adresinden 7/24 ulaşabilirsiniz.

Eren Avukatlık Ofisi ©