İsim Denklik Belgesi

İSİM DENKLİK BELGESİ

İsim Denklik Belgesi’nin Makedonya vatandaşlığına başvuruda Makedonya devletine sunulması gerekmektedir.

Ayrıca isim denklik belgesi, ihtiva ettiği bilgiler ile başvurucunun İZVOD belgesinin bulunması için önemli bir belgedir. Şöyle ki isim denklik belgesi içerisinde başvurucunun Makedonya’da doğduğu şehir, doğum tarihi, mesleği ve Makedonya’daki aile adı (soy adı) gibi bilgileri bulunmaktadır. İZVOD belgesi araştırılırken bu belge içerisindeki bilgilerin tamamı işe yaramaktadır. Makedonya’daki nüfus müdürlükleri de İZVOD belgesini ararken İsim Denklik Belgesi’nin sunulmasını artık istemektedir. Bazı isim denklik belgelerinde başvurucunun ailesinin kökeninin geldiği şehir ile birlikte kısa, açık adresi dahi bulunabilmektedir.

Sonuç olarak gerek başvuru için gerekse de İZVOD belgesinin bulunması için son derece önemli bir belge olan İsim Denklik Belgesi’nin Nüfus Müdürlüğü’nden alınması zorunludur.

İsim Denklik Belgesi Nereden Alınır?

İsim Denklik Belgesi başvuruları 24/04/2017 tarihinden önce yapılan başvurular hariç başvurucunun yerleşim yerinin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünden yapılmaktadır. Yani başvurucular İsim Denklik Belgesini alabilmek için ikamet adresinin bağlı olduğu ilçe nüfus müdürlüğünden başvuru yapabilir. İlgili link için tıklayabilirsiniz.

İsim Denklik Belgesi kişinin bağlı olduğu ilçedeki nüfus müdürlüğüne müracaat ile alınmaktadır. Bu müracaat için öncelikle, ALO 199 veya nüfus müdürlüğü randevu online sisteminden randevu alınabilir.  

Yukarıda örnek olarak paylaştığımız görsel, İsim Denklik Belgesinin birinci sayfasıdır. Makedonya’ da doğan kişilerin eşleri ve çocukları da isim denklik belgesi için başvuruda bulunabilir. Yukarıda yer alan örnek İsim Denklik Belgesinin Birinci Sayfası olan üst yazıda kırmızı daire ile işaretlediğimiz kısımda da görüldüğü üzere ilgili ülkede doğan kişinin oğlu başvuru yapmıştır. 

İsim Denklik Belgesinin Sayfaları Hakkında

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği üst yazı (yukarıdaki görsel), İsim Denklik Belgesinin birinci sayfasıdır. Bu sayfa ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası ile Yugoslavya tarafından düzenlenmiş belgenin kesin bir şekilde eşleşmesi sağlanmaktadır.

Yukarıdaki örnek görselde yer alan ikinci sayfa, İsim Denklik Belgesinin ön yüzüdür. Bu sayfa, Türkiye’ ye gelen vatandaşlarımızın Makedonya’daki ad ve soy adları, kimlik bilgileri, adresi, mesleği ve ailesi ile ilgili bilgileri içerebilmektedir. Belgenin sağ üst kısmında İsim Denklik Belgesinde adı geçen kişi veya kişilerin resmi bulunmaktadır.

Yukarıdaki örnek görselde yer alan üçüncü sayfada ise Makedonya’ dan Türkiye’ ye gelen vatandaşlarımızın ülkelere giriş ve çıkış kaşeleri bulunmaktadır. Bu sayfadan hangi tarihte Makedonya’ dan çıkış yaptığı, hangi ülke üzerinden Türkiye’ye geldiği ve son olarak Türkiye’ ye giriş tarihi kesin bir şekilde anlaşılabilir.

İsim denklik belgesi için müracaat sonrasında evrakın akıbetini bu link üzerinden takip edebilirsiniz.

İsim Denklik Belgesi olmayan kişiler ise muhacir kaydına bu link üzerinden ulaşabilir. Tüm detayları linklerde bulabilirsiniz.

Eren Avukatlık Ofisi ©