Kosova vatandaşları 2024 yılı itibariyle Avrupa Birliği ülkeleri için serbest dolaşım hakkına sahip olmuştur.

Avrupa Parlamentosu kararı ile Kosova pasaportu sahiplerine Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat imkanı sunulmuştur. Dolayısıyla Kosova vatandaşlarına AB ülkelerine herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 güne kadar vize talep etmeden gitmelerine izin verilmiştir. Bu anlamda Kosova AB’nin vizesiz seyahat bölgesi Schengen ile vize muafiyeti kapsamındadır.

Peki,  Kimler Kosova vatandaşı olabilir ? Kimler Kosova vatandaşlığı alabilir? yahut Kimler Kosova vatandaşlığına başvurabilir ?

Kimler Kosova Vatandaşlığı Başvurusu yapabilir ? 

Kosova vatandaşlığını soybağı yani köken (orijin) yoluyla elde etmek isteyenler şu kişiler olabilir:

– Kosova‘da doğan ve hayatta olan kişiler Kosova çifte vatandaşlığına başvurabilir. Yani Yugoslavya’nın şu anki Kosova sınırları içerisinde kalan bir yerleşim yerinde doğduysanız başvurabilirsiniz. 

– Kosova’da doğan bu kişinin birinci derece altsoyu olan bireyler başka bir deyişle evlatlar Kosova vatandaşlık başvurusu yapabilir. Ancak torunlar Kosova vatandaşlığı başvurusunda bulunamazlar.

Kosova’da doğan kişinin çocukları Türkiye doğumlu olabilir. Türkiye’de doğan ve 1. derece alt soy olan evladın günümüz Kosova sınırları içinde doğan ve o ülkenin vatandaşı olan bir anne veya babasının yer alması yeterlidir.

E-devlet üzerinden Alt Soy ve Üst Soy sorgulama hizmeti ile soy ağacınıza baktığınızda Kosova’da doğan ve o dönemde ülke vatandaşı olan anne ve/veya babanız var ise, bu altsoyun Kosova vatandaşlığı kazanması diğer asgari şartları sağlandığı takdirde mümkündür.

Bu kapsamda Kosova’da doğan üstsoyun (anne ve/veya baba) ve 1. altsoyu olan çocuğunun eşzamanlı olarak vatandaşlık başvurusunda bulunma hakları vardır. Dolayısıyla, üstsoyunuzun vatandaşlık başvurusunun neticesi beklenmesi gerekmez. 1. dereceye altsoyda yer alan tüm evlatların da vatandaşlık başvurusunda bulunma hakları vardır.

Kosova vatandaşlık başvurusu yapmayı düşünen hak sahipleri, köken (orijin / doğum) şartının yanı sıra diğer asgari şartları da karşılamalıdır. 

Kosova Vatandaşlık Başvurusu İşlemleri

Eren Avukatlık Ofisi Kosova’da faaliyet gösteren bir Avukatlık Ofisi olduğundan siz müvekkilleri adına tüm süreci hızlı tam olarak eksiksiz olarak Kosova’da avukatlar ile takip etmektedir. Kosova vatandaşlığı almanızı sağlayacak doğum belgelerinin Kosova arşivlerinde bulunması için Avukatlık Ofisimizden hizmet alabilirsiniz.

Avukatlık Ofisimiz vatandaşlık hukuku alanındaki tecrübeleriyle müvekkillerine Kosova’da eksiksiz hukuki danışmanlık verebilmektedir.

Bizim ile çalışmak için Eren Avukatlık Ofisine [email protected] mail adresinden 7/24 ulaşabilirsiniz.

Eren avukatlık Ofisi ©