“Kimler Sırbistan vatandaşlığı alabilir?” ve “Kimler Sırbistan vatandaşlığına başvurabilir ?” sorularının cevabını Avukatlık Ofisimizin bu yazısında bulabilirsiniz.

Kimler Sırbistan Vatandaşlığı Başvurusu yapabilir ? 

Sırbistan vatandaşlığını kan bağı yani köken (orijin) yoluyla elde etmek isteyenler şu kişiler olabilir:

– Sırbistan‘da doğan ve hayatta olan kişiler Sırbistan çifte vatandaşlığına başvurabilir. Yani Yugoslavya’nın şu anki Sırbistan sınırları içerisinde kalan bir yerleşim yerinde doğduysanız başvurabilirsiniz. Ayrıca bu doğum, o ülkenin bir vatandaşı olarak doğumdur. Başka bir deyişle doğan kişinin anne ve babasının da doğum sırasında Sırbistan (o dönemdeki Yugoslavya) vatandaşı olması gerekir.

– Sırbistan’da doğan bu kişinin üçüncü derece altsoyuna kadar tüm bireyler Sırbistan vatandaşlık başvurusu yapabilir. Bunun için soy zincirindeki üstsoyun da başvuru yapması aranmaz. Örneğin torunlar direk olarak Sırbistan vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir.

Sırbistan’da doğan kişinin altsoyları Türkiye doğumlu olabilir. Türkiye’de doğan ve 3. dereceye kadar üst soyunda günümüz Sırbistan sınırları içinde doğan ve o ülkenin vatandaşı olan bir atanın yer alması yeterlidir.

E-devlet üzerinden Alt Soy ve Üst Soy sorgulama hizmeti ile soy ağacınıza baktığınızda Sırbistan’da doğan ve o dönemde ülke vatandaşı olan bir akrabanız var ise, üçüncü dereceye kadar olan altsoyun Sırbistan vatandaşlığı kazanması diğer asgari şartları sağlandığı takdirde mümkündür.

Sırbistan çifte vatandaşlığı konusunda en çok merak edilen bir diğer konu ise Sırbistan’da doğan kişi başvurmadan Türkiye’de doğan çocuklarının doğrudan Sırbistan çifte vatandaşlığına başvuru yapıp yapamayacağıdır. Bu soruya verilecek cevap için şu yaklaşım doğrudur: üst soylarınız başvuru yapmayabilir veya hayatta olmayabilir. Ancak siz Türkiye doğumlu altsoy olarak doğrudan kendi adınıza yani kendiniz için Sırbistan çifte vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

Bu kapsamda tüm bu üstsoy ve altsoyda yer alan bireylerin eşzamanlı olarak vatandaşlık başvurusunda bulunma hakları vardır. Dolayısıyla, önceki üstsoyunuzun (örneğin babanızın) vatandaşlık başvurusunun neticesini beklemenize gerek yoktur. 3. dereceye kadar dahil olan kişilerin direk vatandaşlık başvurusunda bulunma hakları vardır.

Sırbistan vatandaşlık başvurusu yapmayı düşünen hak sahipleri, köken (orijin / doğum) şartının yanı sıra diğer asgari şartları da karşılamalıdır. Bu şartları Sırbistan Vatandaşlığı Başvurusu İçin Gerekli Asgari Şartlar adlı yazımızda bulabilirsiniz. 

Sırbistan Vatandaşlık Başvurusu İşlemleri

Eren Avukatlık Ofisi Sırbistan’da faaliyet gösteren bir Avukatlık Ofisi olduğundan siz müvekkilleri adına tüm süreci hızlı tam olarak eksiksiz olarak Sırbistan’da avukatlar ile takip etmektedir. Sırbistan vatandaşlığı almanızı sağlayacak doğum belgeleri, göç belgeleri, üst soyun evlilik belgelerinin Sırbistan arşivlerinde bulunması için Avukatlık Ofisimizden hizmet alabilirsiniz.

Avukatlık Ofisimiz vatandaşlık hukuku alanındaki tecrübeleriyle müvekkillerine Sırbistan’da eksiksiz hukuki danışmanlık verebilmektedir.

Bizim ile çalışmak için Eren Avukatlık Ofisine [email protected] mail adresinden 7/24 ulaşabilirsiniz.

Eren avukatlık Ofisi ©