Kimler Makedonya Vatandaşlığı Alabilir

  

Kimler Makedonya Vatandaşlığı Alabilir?

“Kimler Makedonya vatandaşlığına başvurabilir?” ve “Kimler Makedonya vatandaşlığı alabilir?” sorularının cevaplarını detaylı bir şekilde internet sitemizde paylaştık. Makedonya vatandaşlık yasasında yapılan yasa değişikliğini de sitemizde anında paylaştık.

Makedonya vatandaşlık yasasında yapılan değişiklik ile vatandaşlarımızın en merak ettiği konuya ise özel olarak cevap vermemiz gerekmektedir. 

Kimler Makedonya vatandaşlığına başvurabilir? 

1. Kuzey Makedonya Cumhuriyetinde doğan ve hayatta olan kişilerin tamamı Makedonya çifte vatandaşlığına başvurabilir. Yani Makedonya’ da doğduysanız Makedon vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

2. Eğer Makedonya’ da doğan kişi hayatta değil ise Makedonya’ da doğan kişinin birinci derece hısmı olarak ancak Makedonya’ da doğan kişilerin çocukları Makedonya vatandaşlığına başvuru yapabilir. Torunlar, bu kişilerin üst soydan kimsesi hayatta değil ise Makedonya vatandaşlığına başvuramaz ve Makedonya vatandaşlığı alamaz. Yani siz Makedonya’ da doğmadınız ancak anne veya babanız Makedonya’ da doğdu ise Makedonya vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Makedonya vatandaşlığına başvuru yapacak vatandaşlarımızın köken (Orijin) ve doğum konusunda en çok dikkat etmesi gereken husus budur. Bir soy kuralının bir istisnası yoktur.

Soy ağacınıza baktığınızda Makedonya’ da doğan biri var ise, bu kişinin veya en azından çocuklarının hayatta olması gerekmektedir. Makedonya Cumhuriyeti birinci derece hısımlara kadar vatandaşlık hakkı tanımaktadır. Bu nedenle soy ağacınızda büyük büyük babalarınızı veya annelerinizin Makedonya’ da doğması ile doğrudan vatandaşlık alamazsınız. Yani torunların bu yasa değişikliği ile Makedonya vatandaşlığını kazanmaları mümkün değildir.

Somut bir şekilde örneklendirmek gerekirse;

Soy ağacınızda dedenizin (annenizin babasının) Kuzey Makedonya’ da doğduğunu varsayalım. Eğer anneniz ve dedeniz hayatta değil ise siz dedenizin Makedonya’ da doğması ve kökenin Makedonya olması ile Makedonya vatandaşlığına torun olarak alamazsınız.

Dedeniz hayatta ise dedenizin doğum şartı sayesinde doğrudan başvuru hakkı ve vatandaşlığı alma şansı vardır.

Ancak dedenizin hayatta olmadığını ve annenizin hayatta olduğunu varsayarsak, bu durumda annenizin dedenizin Makedonya’ da doğması sayesinde Makedonya vatandaşlığını alma şansı vardır. 

Makedonya çifte vatandaşlığı konusunda ziyaretçilerin en çok merak ettiği bir diğer konu ise Makedonya’ da doğan kişi başvurmadan Türkiye’de doğan çocuklarının doğrudan Makedonya çifte vatandaşlığına başvuru yapıp yapamayacağıdır. 30.07.2021 tarihli yeni kanun değişikliği ile birlikte anne veya babası Makedonya’ da doğan kişiler anne veya babaları Makedonya çifte vatandaşlığına başvuru yapmadan Türkiye doğumlu bireyler olarak Makedonya vatandaşlığına doğrudan başvuru yapabilirler. Anne veya baba hayatta olmasa dahi çocuklar Makedonya çifte vatandaşlığına doğrudan başvuru yapabilir. İzvod Na Rodeni Belgesinin Nasıl Alındığını Öğrenmek İçin Tıklayın.

Unutulmaması gereken önemli bir husus ise, başvuracak adayların asgari şartlara da dikkat etmesidir. Lütfen asgari şartları okumayı ve buna göre bilgi formunu doldurmayı ihmal etmeyin.

Avukat Osman Efe EREN (LLM)

[email protected]