Makedonya pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler güncel bir konudur. Bu konu hakkında avukatlık ofisimize mail yoluyla sürekli sorular iletilmektedir. Aşağıda ziyaretçilerimiz için kısa bir metin ekledik.

Makedonya pasaportu sahipleri tüm Schengen bölgesi ve Avrupa’daki çoğu ülke dahil olmak üzere yaklaşık 120 ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedir. Bu ülkelerin dışında kalan ülkeler için de ülke, kolay vize alma şansları sunmaktadır.

Ülke vatandaşları, Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşlarına tanınan Birlik dahilinde vize olmaksızın serbest dolaşım hakkına da sahiptir.

Makedonya pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler şunlardır:

Avrupa ülkeleri

Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Andora, Belçika, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Macaristan, Hırvatistan, Hollanda, İsveç, İsviçre, İspanya, İtalya, İzlanda, Karadağ, Kıbrıs, Kosova, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Moldova, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Slovakya, Slovenya, Sırbistan, Türkiye, Ukrayna, Yunanistan ve Vatikan.

Amerika ülkeleri

Arjantin, Bahamalar, Brezilya, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Kolombiya, Küba, Panama, Peru, Saint Kitts ve Nevis Federasyonu ve Şili.

Afrika ülkeleri

Katar, Seyşeller ve Tunus.

Asya ülkeleri

Rusya, Endonezya, İsrail, Japonya, Malezya ve Singapur.

Esasen Makedonya pasaportu seyahat özgürlüğünün değerlendirildiği dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında 45’inci sıradadır. Bu sıralamada Türkiye pasaportu Makedonya pasaportunun akabinde 53. sırada ve genel listenin ortalarında yer almaktadır.

Makedonya pasaportu sahipleri gelişmiş ülkeler ve refah seviyesinin yüksek olduğu ülkelerin çoğuna vizesiz seyahat edebilmektedir. 

Kuzey Makedonya, Avrupa Birliği üyeliği eşiğindedir. Nitekim, geçtiğimiz yıl içerisinde Avrupa Birliği üyeliği sürecinde son derece önemli, etkin ve hızlı gelişmeler kaydetmiştir.

Dolayısıyla AB’ye katıldığında vizesiz ülke sayısı önemli ölçüde artacaktır.

Tüm bunlar yanında, çifte vatandaşlık hakkı sunan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ikili anlaşmalar ile vizesiz gidilen ülkeler listesini her geçen gün genişletmektedir.