Makedonya Vatandaşlığı Avantajları

Makedonya vatandaşlığı avantajları hakkında bilgi almak isteyen müvekkillerimiz tarafından Avukatlık Ofisimize sıklıkla sorular gelmektedir. Bu nedenle Makedonya vatandaşlığı avantajları ve Kuzey Makedonya vatandaşlığının faydaları üzerine siz ziyaretçilerimiz için bu yazıyı derledik.

Eren Avukatlık Ofisi olarak bize en çok sorulan sorulardan biri olan Makedonya vatandaşlığının avantajlarını aşağıda liste halinde  bulabilirsiniz.

Avantajlar

Çifte Vatandaşlık. Makedonya, köken (orijin) yani kan bağı yoluyla, doğum ve de yatırım yoluyla kazanılan vatandaşlık türlerinde çifte vatandaşlık hakkı sunmaktadır. Böylece iki ülkenin de vatandaşı olursunuz. Başka bir deyişle, önceki vatandaşlıktan çıkmak veya feragat etmek gerekmez.

İkamet. Köken (orijin) yani kan bağı yoluyla kazanılan vatandaşlık başvurusu için Makedonya’da ikamet şartı aranmamaktadır. Makedonya vatandaşı olduğunuzda ise Makedonya’da sınırsız ikamet edebilirsiniz. Nitekim ikamet mecburiyeti de bulunmamaktadır. Makedonya vatandaşı olan kişiler Makedonya’nın vatandaşlarına sağladığı tüm haklardan doğal olarak faydalanır. Örneğin çalışma, oturum ve seyahat hakkı.

Vizesiz ülkeler. Makedonya vatandaşları ve Makedonya pasaportuna sahip kişiler Avrupa Birliği ve Schengen üyesi ülkeler dahil yaklaşık 120 ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedir.

18 yaş altındaki çocuklar. Makedonya vatandaşı olduğunuzda 18 yaş altı çocuğunuz var ise onlar da otomatik olarak Makedonya vatandaşı olurlar.

Avrupa Birliği’ne giden yol. Makedonya 2020 yılında Nato üyesi olmuştur. Bu ivme ile birlikte AB üyeliği yolunda önemli adımlar atmıştır. Ülke önümüzdeki birkaç yıl içinde AB üyeliği beklentisindedir. Dolayısıyla bu halde Makedonya vatandaşları Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı olacaklardır.

Çalışma ve Oturum izni. Kuzey Makedonya vatandaşları belirli şartlarla Avrupa’da yer alan diğer ülkelerde kolaylaştırılmış şekilde çalışma ve / veya oturma izni alabilmektedir. Makedonya vatandaşları, AB ülkelerinde çalışma, seyahat ve ikamet etme konularında daha kolay bir işlem süreci yaşar.

Sabit para birimi. Makedonya’nın para birimi olan Makedon Denar’ı, Euro karşısında sabittir. (1 Euro ≌ 61 MKD). Makedonya’nın istikrarlı bir ekonomisi vardır.

Makedonya’da Yaşam Avantajları

Ortak kültür. Makedonya ve Türkiye arasında ortak tarih ve kültürün getirdiği sempati ve gündelik yaşam kolaylığı bulunmaktadır. Makedonya’da yaşarken yabancılık hissetmezsiniz.

Türkçe. Makedonya, Türkçe konuşulan bir ülkedir. Makedonya’nın birçok şehrinde Türkçe resmi dil olarak kabul edilmiştir. Örneğin tabelalar, resmi evraklar Türkçe içerir ve idari kurumlarda Türkçe kullanılır.

Uygun yaşam maliyetleri. Makedonya, diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşük yaşam maliyetleri sunar. Konut, yiyecek, eğitim ve sağlık gibi temel ihtiyaçlar için daha düşük fiyatlarla yaşayabilirsiniz.

Kaliteli ve ucuz eğitim. Makedonya öğrencilere Avrupa standartlarında eğitim sistemi sunmaktadır. Ülkede devlet ve özel okullar bulunmaktadır. Okulların çoğu devlet tarafından finanse edilir. Özel eğitim kurumlarında ise eğitim ücretleri gerek ülkemize ve gerekse birçok ülkeye kıyasla çok daha uygundur. Avrupa ülkeleriyle aynı standartların uygulandığı Almanya ve İngiltere’nin de dahil olduğu Avrupa Eğitim Alanı (EEA)’na üyedir. Üniversitelerin bir çoğu Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınmaktadır. Makedonya’da birçok okul ve üniversite ingilizce ve diğer dillerde eğitim sunar. Ayrıca, üniversiteler ERASMUS ve ABET programlarına üyedir.

Konut. Makedonya’da, uygun fiyatlı konutlar bulmak daha kolaydır. Makedonya vatandaşları (veya yabancı yatırımcılar), daha uygun fiyatlara ev ve / veya gayrimenkul sahibi olabilirler.

İş fırsatları. Ekonomisi hızla büyüyen bir ülkedir. Bu nedenle, yabancı işletmeler için birçok iş fırsatı yaratılmıştır. Türk şirketleri başta olmak üzere Avro (Euro) üzerinden ücretler ve uygun çalışma koşulları sunan bu yatırımlar çalışanlar için iş fırsatları yaratmıştır.

Ülke Avantajları

Lokasyon. Avrupa’daki birçok ülkeye ve de Türkiye’ye yakın olması ile kolay ulaşım sağlanmaktadır. İstanbul’dan Üsküp’e hava ulaşımı ile 1 saatte gidilir.

İklim. Makedonya, Akdeniz iklimi ve karasal iklim arasında bir geçiş bölgesindedir. Türkiye’ye benzer iklimi ile yaşam için uygundur. 

Doğal güzellikler. Makedonya, dağları, nehirleri, gölleri ve ormanları ile doğal güzelliklerle doludur. Ülkenin her bölgesinde doğayla iç içe yaşamak mümkündür.

Turizm. Makedonya, tarihi ve doğal güzellikleri ile dünyanın her yanından turistlerin ilgisini çeken bir ülkedir. Makedonya vatandaşları, bu turistik yerleri daha kolay ve uygun fiyatlara ziyaret edebilirler.

En düşük gelir vergisi. %10 – %18 arasında değişen, Avrupa’daki en düşük oranlara sahiptir. Kişisel gelirler (maaş, serbest meslek kazançları, lisans ve sınai mülkiyet haklarından elde edilen gelirler, kendi tarım ürünlerinin satışından elde edilen gelirler, kira gelirleri ve sermaye gelirleri) için %10 uygulanır.

Güvenli ülke. Makedonya, suç oranı düşük ve güvenli bir ülkedir. Ülke, yaklaşık 2 milyon olan nüfusu için yeterli güvenlik önlemleri almıştır ve bu da vatandaşlar ve de yabancı ziyaretçiler için huzurlu bir ortam sağlar.

Adalet. Makedonya’nın güvenli bir ülke olarak kabul edilmesinin bir diğer nedeni de, ülkedeki hukukun üstünlüğü ve adalet sistemidir. Hukukun üstünlüğü ilkesi, Makedonya Anayasası’nın bir parçasıdır ve bu ilke doğrultusunda tüm vatandaşlar eşit haklara sahiptir. Ayrıca, ülkedeki mahkemeler bağımsızdır ve adaletin tamamen yerine getirilmesi için gerekli önlemler alınmaktadır.

Avukat Osman Efe EREN, LLM.

Eren Avukatlık Ofisi ©

[email protected]