Eren Avukatlık Ofisi olarak Makedonya hakkında kısa bir Makedonya turu ile ülkeyi müvekkillerimize kısaca tanıtmak istiyoruz.
Makedonya doğu Avrupa’da bulunan ve Balkanların kalbi olarak adlandırılmış olup ülkenin tam resmi adı Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ dir. Ülke ortalama iki milyonluk bir nüfusu sahip küçük bir Balkan ülkesidir.
Makedonya’nın başkenti Üsküp’tür. Makedonya para birimi Makedon Denarıdır. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 8 denara karşılık gelmektedir.
Türk vatandaşları, Makedonya’ya vize gerektirmeden gidebilmektedir. Makedonya’ya yapacağınız turlarda doğrudan ülkeye giriş yapabilmektesiniz. Türk vatandaşları Makedonya’da tek seferde 60 gün vizeden muaf olarak kalabilmektedir. Toplamda ise 180 gün içerisinde 90 gün süre ile vizeden muaf olarak Makedonya’da kalabilirler.
Makedonya bayrağı 8 huzmeli güneş olan kırmızı zemin üzerine sarı renkli olarak tasarlanmış bir bayraktır. Yazımızın kapak görselinde Makedonya bayrağını görebilirsiniz.
Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin 2 resmi dili vardır. Makedonya resmi dilleri Makedonca ve Arnavutça’dır.
Türk vatandaşları, vizesiz gidilen ülke olması, ülkenin tarihi ve doğal turizm lokasyonları nedeniyle Makedonya’ya ilgi göstermektedir ve bu sebeplerle Makedonya turları oldukça popüler bir hal almaktadır.
Ülkenin en önemli turizm merkezleri başta başkent Üsküp’tür. Üsküp Balkanların kalbi olarak anılmakta olup tarih boyunca stratejik önemi nedeniyle kültürel olarak çok gelişmiş bir şehirdir. Üsküp’te Osmanlı İmparatorluğun izlerini görmeniz mümkündür.
Ülkenin diğer en önemli turizm merkezi Ohrid’dir. Ohrid Gölü kıyısında kurulu bu şehir gerek doğal güzelliği ve gerekse tarihi dokusu ile özellikle Türk turistlerin beğendiği bir lokasyondur.
Makedonya ile ilgili merak ettiğiniz sorularınız olması durumunda avukatlık ofisimize bilgi@eren.gen.tr posta adresinden ulaşabilirsiniz.