Makedonya Hakkında Sıkça Sorulan Sorular- (Ülkenin İsim değişikliği Hakkında)

Makedonya vatandaşlığına başvuru yapmak isteyen, Makedonya vatandaşlığı hakkında bilgi almak isteyen müvekkillerimizin avukatlık ofisimize sıklıkla sorduğu ve avukatlık sitemizde daha önce bilgisini verdiğimiz Prespa anlaşması (Kuzey Makedonya Anlaşması) hakkında sıklıkla sorulan ve kafa karışıklığı oluşturan isim değişikliği sürecini soru cevap şeklinde hazırladık. Tüm cevaplar Kuzey Makedonya Cumhuriyetinin resmi internet sitesindeki basın bültenlerinden derlenmiştir.
Soru: Ülkenin gerçek adı şuan tam olarak nedir?
Cevap: Ülkenin tam olarak resmi adı “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti“‘ dir. Özellikle etni Makedonlar, ülkenin isminin Makedonya’ nın Kuzeyi olarak algılanmasından, yabancılar tarafından kabul edilmesinden çekinmektedir. Bu ayırıma ayrıca dikkat edilmelidir.
Soru: Ülke halkının kökeni de “Kuzey Makedonyalı” olarak mı değişecektir.
Cevap: Kesinlikle hayır! Etnik Makedonyalıların kökenleri halen Makedon’dur. Sadece ülkenin adı Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değişmiştir. Yani vatandaşların halen Makedon vatandaşı olarak tanımlanmalarında bir sorun yoktur. Kuzey Makedonyalı şeklinde bir kullanım da yoktur. Kaldı ki etnik Makedonlar bu ayırım konusunda da çok tutucudur.
Soru: Ülkenin resmi dili de Kuzey Makedonca mı oldu?
Cevap: Hayır! Ülkenin dili Prespa Anlaşmasından önce olduğu gibi halen Makedonca‘ dır.
Soru: Makedonya’ nın ülke kodu değişti mi?
Cevap: Hayır! Kuzey Makedonya Cumhuriyetinin ülke kodu halen “MK” ve “MKD”‘ dır.
Soru: Örneğin etnik, kültürel bir konu hakkında konuşurken, yazarken “Kuzey Makedonya” ismi mi tercih edilmelidir?
Cevap: Hayır! Etnik, kültürel tanımlarda yalnızca “Makedon” sıfatı kullanılması doğrudur. Yani Makedon kültürü, Makedon edebiyatı, Makedon tarihi vb. gibi kullanımlar doğrudur.
Soru: Peki Makedon bir bürokrata, mesela Cumhurbaşkanına veya Başbakanına nasıl hitap etmek gerekmektedir?
Cevap: Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı, Kuzey Makedonya Başbakanı şeklinde hitap edilmesi doğru olacaktır. Yani Kuzey Makedonyalı Cumhurbaşkanı veya Kuzey Makedonyalı Başbakan şeklinde hitap etmek yanlış bir hitap şekli olacaktır.
Soru: Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde ülkenin adı “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak tanındı mı?
Cevap: Evet Birleşmiş Milletler artık Makedonya’yı “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak tanımaktadır. Daha önceden google servislerinde dahi FYROM olarak kabul edilmekteydi. (Former Yugoslav Republic of Macedonia)
Önemli bir ekleme:
Makedonya Cumhuriyetinde resmi kurumların tabelaları, resmi dairelerde kullanılan matbu formlar üzerindeki isimler, paraları üzerindeki, önemli yer adlarında kullanılan “Makedonya Cumhuriyeti” ismi “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” ismi ile değiştirilmiştir. Prespa anlaşması gereğince Makedonya’ da Büyük İskender (Alexander the Great) ismi taşıyan yerlerin isimleri de değiştirilmiştir. Örneğin Uluslararası Büyük İskender Havalimanının adı “Üsküp Uluslararası Havalimanı” olarak değiştirilmiştir. Büyük İskender otobanı ise, Kardeşlik Otobanı olarak değiştirilmiştir.
Kuzey Makedonya Cumhuriyetinde hukuki danışmanlığa ihtiyacınız olduğunda bize bilgi@eren.gen.tr adresinden ulaşabilirsiniz.