AVRUPA BİRLİĞİ, ARNAVUTLUK VE KUZEY MAKEDONYA İLE MÜZAKERELERE TEKRARDAN BAŞLAYACAĞINI DUYURDU.

Makedonya ve Arnavutluk 2020 yılında Avrupa Birliği’ne bir adım daha yaklaştı.
Avrupa Birliği, birliğin üyesi ülkelerin kolektif kararı ile Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile müzakerelerin tekrardan başlaması konusunda anlaştı. Nihayet her iki ülke için de üyelik süreci kaldığı yerden devam etmeye başlayacak.
Balkan ülkeleri arasında bulunan Arnavutluk ve Makedonya’nın Avrupa Birliği üyeliği sürecindeki adaylıkları özellikle Fransa ve Almanya’nın baskıları ile müzakerelerin tek taraflı olarak durmasına yol açmıştı.
Peki, nasıl oldu da her iki aday ülke ile müzakereler tekrardan başladı!
Avrupa Birliği, Arnavutluk ve Makedonya’nın önemini her fırsata dile getirse de ciddi ve inandırıcı adımlar bir türlü AB tarafından bugüne kadar atılmıyordu.
Üstelik Balkanların batısında ortaya çıkan konjonktür nedeniyle özellikle Arnavutluk’un balkanlardaki önemini bilen Avrupa Birliği, Fransa’nın güçlü muhalefeti, müzakerelerin durmasına yol açmışsa da Brexit sonrası Avrupa Birliği’nin genişlemesi politikalarının durmasına diğer üye ülkelerin girişimi ile izin verilmedi.
Avrupa Birliğinin Temmuz 2019 tarihinde başkanlığına gelen Parlamento Başkanı David SASSOLİ 30 Ekim 2019 tarihinde önce şu mesajı paylaşmıştı.
“Önümüzdeki hafta Kuzey Makedonya’yı ve Aralık ayında Arnavutluk’u ziyaret etmeyi dört gözle bekliyorum. Avrupa Birliği Parlamentosu katılım müzakerelerinin başlaması için güçlü desteğini yineledi. Her iki ülkenin vatandaşlarını çağırıyorum: Umudunuzu yitirmeyin, Avrupa yolunda kalın”
Bu mesajın esasında her iki ülkenin tam üyeliğinin sorumlu liderler arasında konuşulduğunu açıkça ortaya koyduğu inkâr edilemezdi. Avrupa Birliği genişlemek istiyor ve genişlerken de elini çabuk tutarak Balkanlar’daki Avrasya etkisini azaltmak istiyordu.
Akabinde Avrupa Birliği Parlamentosu yeni başkanı David SASSOLİ ilk yurt dışı resmi ziyaretini 4 Kasım 2019 tarihinde Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gerçekleştirdi. Yapılan resmi bir ziyarette Parlamento Başkanı, Makedonya Cumhuriyeti yetkilileri ile resmi temaslarda bulundu.
David SASSOLİ, ardından 03 Şubat 2020 tarihinde Tiran’a giderek Arnavutluk Cumhuriyeti’ne resmi bir ziyarette bulundu.
AB parlamento başkanı her iki ziyaretinde de ülkelerin başbakanları, cumhurbaşkanları ve parti liderleri ile görüşmeler yapmış, başkentlerin belediye başkanları ile buluşmuş, çeşitli açılışlara katılmış ve sürecin olumlu sonuçlanacağı konusunda çok ümitli olduğunu Arnavutluk ve Makedonya kamuoyu ile paylaşmıştır.
Nihayetinde 24 Mart 2020 tarihinde Avrupa Birliği’nin genişlemeden sorumlu üyesi Oliver VARHELYI, AB ülkelerinin Arnavutluk ve Makedonya ile üyelik müzakerelerinin açılmasına ilişkin siyasi uzlaşıya varıldığının kendisini ne kadar mutlu ettiğini yazılı olarak yayınlamış ve süreç fiili olarak tekrardan başlamıştır.
Şimdi her iki ülkeyi de Avrupa Birliği’nin dayattığı bazı reformlar beklemektedir ve makul sürelerde bu reformların üye devletlerce ivedilikle gerçekleştirilmesi gereken bir döneme girilmektedir.
Bununla beraber, Makedonya Cumhuriyeti’nin NATO üyeliği de müttefik ülkelerin tamamının da onayı ile 2020 yılı itibariyle kesinleşmiştir. Makedonya’nın Avrupa Birliği süreci ile ilgili kronolojik sıra için tıklayın!
Not: Arnavutluk Cumhuriyeti 1 Nisan 2009 tarihinde NATO üyesi olmuştur.