Kosova Avrupa Birliği Serbest Dolaşımına Kavuştu

Kosova Avrupa Birliğinde Serbest Dolaşıma Kavuştu

Kosova Avrupa Birliğinde Serbest Dolaşıma Kavuştu. Bilinenin aksine Kosova pasaportuna sahip kişilerin Avrupa Birliğinde serbest dolaşımı yoktu. Avrupa Parlamentosu (AP) 18.04.2023 tarihinde Kosova pasaportu sahipleri için Avrupa Birliği’ne (AB) gelecek yıldan itibaren vizesiz seyahat imkanı tanınması kararını onayladı. Tarihi karar ile birlikte Kosova pasaportuna sahip olan kişiler de Avrupa Birliği’nde serbest dolaşım hakkına sahip oldu.

Esasında Kosova’nın vize serbestliği talebi 2016 yılından beri gündemdeydi. Ancak Korona pandemisi, Batı Balkan ülkelerindeki çeşitli gerilimler ve Fransa’nın veto kararları Avrupa Birliğinin gündemini uzun zamandır meşgul etmekteydi. 19.04.2023 tarihindeki basın konferansında da belirtildiği gibi bu sorun da Avrupa Birliğinin Balkan ülkelerini önemsemesi ve tam üyelik hedefleriyle çözüme ulaştırıldı.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’ndaki oylamanın ardından yapılan yazılı açıklamada “Kosova vatandaşlarının herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 güne kadar vize talep etmeden AB’ye ve AB vatandaşlarının Kosova’ya gitmelerine izin verilecek.” bilgisi verildi. Yani Kosova pasaportuna sahip kişiler vize almadan Avrupa Birliğinde serbest seyahat edebilecektir.

Kosova pasaportu sahipleri için vize serbestliği 01.01.2024 tarihinde başlayacaktır.

Bu karar ile Batı Balkanlar ülkelerinin tümü, AB’nin vizesiz seyahat bölgesi Schengen ile vize muafiyeti kapsamına alındı. Bu karara kadar sadece Kosova vatandaşlarının Avrupa Birliği’nde serbest dolaşımı yoktu.

Eren Avukatlık Ofisi olarak Kosova’nın serbest dolaşımının kısıtlanmasından beri vatandaşlık başvurularındaki talebin azalmasına rağmen Kosova vatandaşlık başvurularına hiç ara vermedik. Uzman olduğumuz vatandaşlık hukuku alanında hizmetlerimizi aksatmadık.

Avrupa Birliğinin bu kararı ile Kosova vatandaşlığına başvurmak isteyen kişiler vatandaşlık hukukunda uzman avukatlık ofisimizi arayarak bizden avukatlık hizmeti alabilir. Kosova çifte vatandaşlığına başvurmak istiyorsanız ve gerekli asgari şartları öğrenmek istiyorsanız bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. 

Eren Avukatlık Ofisi ©