Arnavut Pasaportu İle Vizesiz Gidilen Ülkeler

Arnavutluk Pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler Arnavutluk pasaportu sahipleri için etkili bir seyahat imkanı sunmaktadır.

Arnavutluk, Avrupa’da yer almasına karşın Schengen veya Avrupa Birliği’nin üyesi değildir. Ancak, buna rağmen Arnavutluk pasaportu sahipleri yaklaşık 115 ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedir.

25 Mart 2020 tarihinden itibaren ülkenin Avrupa Birliği üyesi olması yolunda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bununla birlikte yerel düzenlemeler yürürlüğe konmuştur. 2023 itibariyle de vizeden muaf ülkeler bakımından tüm Schengen bölgesi ülkelerinin kapsanması beklenmektedir.

Arnavutluk pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler şunlardır:

Avrupa ülkeleri

Andorra, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Beyaz Rusya, Hırvatistan, Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya, Faroe Adaları, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Grönland, Macaristan, İzlanda, İtalya, Kosova, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Moldova, Monako, Karadağ, Hollanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Ukrayna ve Vatikan.

Asya kıtası ülkeleri

İsrail, Umman, Filistin, Hong Kong, Endonezya, Güney Kore, Malezya ve Singapur.

Amerika kıtası ülkeleri

Brezilya, Şili, Kolombiya, Ekvador, El Salvador, Fransız Guyanası, Guyana, Antigua ve Barbuda, Aruba, Barbados, Bonaire, Sint Eustatius ve Saba, Kurasao, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Batı Hint Adaları, Haiti, Sint Maarten, Sint Vincent ve Grenadinler, Trinidad ve Tobago, Makao.

Afrika kıtası ülkeleri

Mayotte, Reunion ve Gambiya.

Okyanusya kıtası ülkeleri

Cook Adaları, Fransız Polinezyası, Mikronezya, Niue ve Yeni Kaledonya.

Ayrıca, aşağıda yer alan ülkeler bakımından, ülkeye varışta vize erişimine sahip pasaportlar ile veya sınır kapısında vize verilerek ülkeye giriş yapılabilmektedir:

Samoa, Tuvalu, Palau Adaları, Ermenistan, İran, Jamaika, Bangladeş, Kamboçya, Kırgızistan, Laos, Maldivler, Nepal, Sri Lanka, Doğu Timor, Burundi, Yeşil Burun Adaları, Komor Adaları, Mısır, Gine-Bissau, Madagaskar, Malavi , Moritanya , Mauritius , Mozambik , Ruanda , Senegal , Seyşeller , Somali , Tanzanya, Togo, Uganda, Zambiya ve Zimbabve.

Önemle belirtelim ki Arnavutluk pasaportu seyahat özgürlüğünün değerlendirildiği dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında 52’ncidir. Bu sıralamada Türkiye pasaportu Arnavutluk pasaportunun hemen akabinde ve genel listenin ortalarında yer almaktadır.

Ancak ülkenin pasaport gücünün değerlendirilmesinde, bir veri olan ülke sayısı yanında vizesiz gidilen ülkelerin niteliği de bir o kadar önemlidir.

Dolayısıyla sahip olduğunuz pasaport ile hangi ülkelere vizesiz seyahat edebileceğinizin son derece önem taşıdığını vurgulamak isteriz.

Bu kapsamda, Arnavutluk pasaportu sahipleri gelişmiş ülkeler ve refah seviyesinin yüksek olduğu ülkelerin çoğuna vizesiz seyahat edebilmektedir. Geçerli bir uluslararası pasaport ile yukarıda yer verilen listedeki ülkelere vizeden muaf olarak gidilebilir.

Bu anlamda Arnavutluk vatandaşlarının güçlü pasaportlara sahip olduğunu söyleyebiliriz.