Arnavutluk Cumhuriyeti İç İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve önemli yenilikler içeren vatandaşlık yasa tasarısı Arnavutluk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından 31.07.2019 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında kabul edildi.
Kısa süre içerisinde parlamentoya sunularak yasalaşması hedeflenen yasa tasarısı, Arnavutluk Cumhuriyeti vatandaşlığının kazanılması için bir takım yenilikleri içermektedir.
Yasa tasarısı içerisindeki yeniliklerden özellikle iki tanesi oldukça dikkat çekicidir.
Tasarıdaki birinci önemli yenilik, yasa tasarısı ile Arnavutluk Cumhuriyeti dışında doğan Arnavut orijinli (köken) kişilerin Arnavut kökeninden geldiğini kanıtlaması halinde Arnavutluk Cumhuriyeti vatandaşlığını kazanabilmesinin yolu açılmasıdır. Yani bu yenilik ile Arnavutluk Cumhuriyetinin sınırları dışında doğan Arnavut kökenli kişiler Arnavut vatandaşı olabilecektir. Güncel uygulamada ise Arnavutluk vatandaşlığına başvuran Arnavut kökenli kişilerin üst soyunun Arnavutluk sınırları içerisinde doğması şartı istisnasız aranmaktadır.
Bu düzenleme ile Arnavut kökenli olup Türkiye’ de doğmuş, Türkiye’ de yaşayan Türk vatandaşları Arnavutluk vatandaşlığına başvurabilecektir.
Tasarıdaki ikinci önemli yenilik ise, Arnavutluk Cumhuriyeti topraklarında doğum yapan ailelerin yeni doğan bebekleri, ebeveynlerinin Arnavutluk Cumhuriyeti vatandaşı olup olmadığına bakılmaksızın, Arnavutluk topraklarında doğması ile doğrudan Arnavutluk Cumhuriyetinin vatandaşı olabilecektir. Burada aranan tek şart doğumun Arnavutluk Cumhuriyeti sınırları içerisinde gerçekleşmesidir.
Daha çok Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkelerinde uygulanan toprak hakkı ile vatandaşlığın kazanılması uygulaması, tasarının parlamentoda onaylanması halinde Balkan ülkeleri içerisinde ilk defa Arnavutluk’ ta uygulanmaya başlayacaktır.
Yasa tasarısında bu iki önemli yenilik dışında bürokratik süreçleri kısaltan ve uygulamada yatırımcılara kolaylık sağlayan yenilikler de bulunmaktadır.
Eren Avukatlık Ofisi olarak tasarının parlamentoda onaylanması ile birlikte güncel bir makaleyi internet sitemizde yayınlayacağız.
Önemle belirtmemiz gerekir ki; İlgili yasa tasarısı henüz Arnavutluk Cumhuriyeti parlamentosu tarafından onaylanmamıştır.
Eren Avukatlık Ofisi olarak dikkatle takip ettiğimiz yasa tasarısının onaylanmasına müteakip ilgili haberi ve tasarının tüm detaylarını içeren makalemizi sitemizde hemen paylaşacağız.
Arnavutluk Cumhuriyeti vatandaşlığı hakkında daha fazla bilgi almak için ofisimizi 0212 243 22 44 numaralı telefondan mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz.
arnavutluk@eren.gen.tr posta adresinden ise bize mesai saatleri dışında da irtibata geçebilirsiniz.