Nasıl Sırbistan Vatandaşı Olabilirim

Nasıl Sırbistan vatandaşı olabilirim ? sorusunun cevabını bu yazımızda sizler için derledik.

Sırbistan vatandaşı olmak isteyen birçok kişi e-devlet sisteminde hizmete açılan Alt Soy – Üst Soy sorgulama hizmeti ile kökenlerini araştırmaya başlamaları üzerine kökenleri ile ilgili bilgi edinmişlerdir. Bu kişiler üst soylarının günümüz Sırbistan sınırları içerisinde doğmuş olduğunu gördüklerinde bu ülke ile bağları olduğunu anlamaktadır. Araştırmalarını ilerlettiklerinde ise Sırbistan vatandaşlığını alabileceklerini öğrenmektedir.

İlk adım olarak bu doğru bir yaklaşımdır. Sonrasında ise Sırbistan vatandaşlık başvurusu için önceliklerin ve gerekli koşulların öğrenilmesi gerekir.

Öncelikle, köken (orijin) sebebiyle Sırbistan Vatandaşı olmak için asgari şartlara sahip olmak gerekir.

Bundan sonra ise Sırbistan Cumhuriyeti vatandaşlığına yazılı müracaat yapmak zorunludur. Vatandaşlık başvuru yapacak kişilerin Sırbistan vatandaşlık başvurusu sırasında bazı belgeleri de apostil şerhini haiz, Noter tasdiki ile yeminli tercüman tarafından Sırpça çevirisi yapılmış olarak ilgili kuruma sunmak zorundadır.

Bununla beraber, başvuru yapan vatandaşlarımızın ve / veya göçmenlerin soylarının Sırbistan sınırlarında kalan bir yerleşim yerinden geldiğini belgelemesi gerekir. Bu yerleşim yerlerine Niş, Novi Pazar, Novi Sad, Preşova, Vranye (Vranje), Sancak örnek gösterilebilir. Dolayısıyla, başvuruda bulunan bu bilgiyi ilgili devlete karşı resmi belgeleri ile kanıtlamak zorundadır. Esasen burada dikkat edilecek husus; Sırbistan vatandaşlığına başvuru yolundaki belgeleme sürecinin Sırbistan arşivlerinde yapılması gerektiğidir.

Ayrıca, Sırbistan vatandaşlık başvurusu yapacak kişilerin, Sırbistan’dan göç etmiş olduklarını ve göç nedenini resmi belgelerle kanıtlamak zorundadır. Şöyle ki, başvuran kişinin ailesinin Sırbistan’dan göç ederek Türkiye’ye geldiklerinin belgeleri ile ispat etmesi gerekir. Burada önemli husus göç etme sebebi ve koşullarını tevsik edecek resmi belgeleri sunarak idari makama izah edilmesi gerekliliğidir.

Sonuç olarak Sırbistan vatandaşlığı başvuruları üzerindeki inceleme aslen dosyaya sunulan belgeler ışığında ve bu belgeler üzerinden yapılacak bir inceleme ve araştırmayı ifade etmektedir. İlgili devletin resen yapacağı araştırmada sunulan vatandaşlık başvurusu için gereken evraklar zorunlu olması bir yana yol gösterici de olmaktadır. Dolayısıyla bu durumda, vatandaşlarımızın Sırbistan arşivlerinde araştırma yetkinliğine sahip kişi yada kurumlarla çalışmaları başvurunun olumlu sonucu için son derece önemlidir.

Sırbistan Vatandaşlık Başvurusu İşlemleri

Eren Avukatlık Ofisi Sırbistan’da faaliyet gösteren bir Avukatlık Ofisi olduğundan siz müvekkilleri adına tüm süreci hızlı tam olarak eksiksiz olarak Sırbistan’da avukatlar ile takip etmektedir. Sırbistan vatandaşlığı almanızı sağlayacak doğum belgeleri, göç belgeleri, üst soyun evlilik belgelerinin Sırbistan arşivlerinde bulunması için Avukatlık Ofisimizden hizmet alabilirsiniz.

Avukatlık Ofisimiz vatandaşlık hukuku alanındaki tecrübeleriyle müvekkillerine Sırbistan’da eksiksiz hukuki danışmanlık verebilmektedir.

Bizim ile çalışmak için Eren Avukatlık Ofisine [email protected] mail adresinden 7/24 ulaşabilirsiniz.

Eren avukatlık Ofisi ©