Mal varlığı sahibi kişinin hayatını kaybetmesi sonucu ardında bıraktığı malların mirasçıları arasında pay edilmesine miras paylaşımı denilir. Mirasçılar kanunen belirlenmiş kişilerin yanı sıra miras sahibinin vasiyet belgesine eklediği kişiler de olabilir. Miras sahibi öldükten sonra veraset belgesi ile kimlerin, ne kadar miras alacağı görülebilir.

Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Miras hukuku mal paylaşımına göre miras bırakan kişinin altsoyu ve eşi esas mirasçılardır. Miras sahibinin eşi sağ ise miras eşi ve altsoyunda yer alan çocukları tarafından paylaşılır. Altsoy kapsamı altında miras bırakan kişinin çocukları, torunları ve torunlarının çocukları yer alır. Altsoyda bulunan mirasçılar ile miras bırakanın eşi, eşit pay hakkına sahiptir. Eğer miras sahibinin eşi yaşamıyorsa tüm miras altsoya kalır, eğer altsoydan bir kişi öldü ise miras ölen kişinin altsoyuna geçer.

Miras bırakan kişinin eşi ve altsoyu sağ değilse veya yoksa miras, hayatını kaybeden kişinin anne ve babasına geçer. Anne ve babasının hayatta olmaması durumunda ise miras anne ve babanın altsoyuna dolayısıyla miras bırakan kişinin kardeşlerine geçer. Miras bırakan kişinin anne ve babası, kendi altsoyu ve ebeveynlerinin altsoyu (kardeşleri) bulunmuyorsa miras üstsoya yani anneanne/babaanne ve dedeye geçer. Anneanne/babaanne ve dedenin yaşamaması durumunda miras bu kişilerin altsoyuna yani miras bırakan kişinin amca/dayı ve teyze/halasına kalır.

Miras bırakan kişinin eşi, altsoyu ve üstsoyundan hayatta kalan kimsenin olmaması durumunda miras devlete kalır.

Kardeşler arasında miras paylaşımı eşit şekilde yapılır. Kardeşlere miras bırakan anne ve baba hayatını kaybettiyse tüm mal varlıkları kardeşler arasında eşit şekilde, kardeşlerden biri hayatta değilse sağ kalan kardeşler ve hayatını kaybeden kardeşin altsoyu içinde eşit olarak paylaştırılır.

Miras Sahibi Yaşarken Miras Paylaşımı Nasıl Olur?

Vefat eden kişinin malları, hakları ve borçlarının mirasçılarına geçmesi durumuna miras intikali denir. Miras sahibi yaşarken miras paylaşımı tek bir şekilde olur. Miras bırakan kişi sağken vasiyetname yazmalı ve mirasını kimlere, ne şekilde bırakacağını açıklamalıdır. Miras bırakan kişi miras payları üzerinde de düzenlemeler yapabilir ve yasal mirasçısı olmayan kişilere de miras bırakabilir.