Taşınmaz parsel bilgilerinin bulunması ve araştırma yapılması başka bir deyişle parsel sorgu için kullanılacak yöntemler çeşitlidir.

Toprak üzerindeki taşınmazın tapu parsel numarasına ulaşmak için kolay bir yöntem var. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan parsel sorgu sistemi ile taşınmazın kadastral bilgilerini bulmak çok kolay.

Google haritalar altyapısı üzerinden çalışan parsel sorgusu ile taşınmazın pafta, ada ve parsel bilgileri tek bir işlem anında öğrenilebilmektedir.

Parsel sorgusu sistemi ile kişiler il, ilçe mahalle, mevki, pafta, ada, parsel ve taşınmazın m² bilgilerine kolaylıkla ve %100 doğrulukta öğrenebilmektedir.

Sistemin araştırma yapılması sırasındaki en önemli faydası, aplikasyon işlemlerinde kişilerin çeşitli bilgileri haritaya uygulamasında yardımcı olması ve kesin bilgiler içermesidir.

Hatta o kadar yararlı bilgiler içermektedir ki: değişen sokak ve mevki isimleri halen tapu parsellerinde kullanılmaktadır. Bir yer parselasyon görmeden de sistemde kendiliğinden bir güncelleme yapılmamaktadır.